Biurokracja na granicy absurdu

MOIM ZDANIEM

Autor: Paweł Sztwietniarynekaptek.pl   12-09-2011, 23:04

Biurokracja na granicy absurdu

Opinie ekspertów nie były praktycznie brane pod uwagę - opisuje swój udział w pracach nad ustawą refundacyjną Paweł Sztwiertnia.

W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą pojawiało się wiele pytań i wątpliwości. Ponieważ uczestniczyłem w tych pracach od początku do końca, mogę uczciwie ocenić, że opinie ekspertów z branży w zasadzie nie były uwzględniane. Mieliśmy wprawdzie możliwość zabierania głosu, ale znalazło to swoje przełożenie dopiero w końcówce obrad Senatu. Zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją były już wtedy na tyle duże, że zdecydowano się w trybie ekspresowym skorygować kluczowe rozwiązania, które Rada Ministrów uważała za swego rodzaju oś ustawy.

Na obecnym etapie obowiązywania ustawy najważniejsze wydają się trzy sprawy. Pierwsza to obowiązek udostępnienia umów z innych jurysdykcji (Unii Europejskiej lub stowarzyszenia EFTA) odnoszących się do instrumentów podziału ryzyka. Według przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego obowiązek ten niejako zmusza podmiot do naruszenia prawa w tamtych jurysdykcjach, ponieważ są to umowy cywilno-prawne zawierane pomiędzy podmiotami, a regulatorem bądź płatnikiem, przy czym często nie są to tylko płatnicy publiczni, ale prywatni.

Naszym zdaniem obowiązek ten nie wynika z przepisów o refundacji, poza tym jest niemożliwy do spełnienia bez ryzyka złamania przepisów w tamtych jurysdykcjach. Oczywiście firma może starać się o uzyskanie takich dokumentów, natomiast naszym zdaniem nie można uczynić z tego wymogu.

Drugą sprawą, dotyczącą przynajmniej części naszych firm, jest definicja ceny zbytu. Według nas, ustawa jest w tym zakresie eksterytorialna, tzn. zmusza podmiot do podawania cen zagranicznych, obowiązujących w ramach korporacji, czyli grupy kapitałowej działającej globalnie. Proponujemy, by cena była przedstawiona przez lokalnego przedstawiciela, ale napotykamy tu na ogromny opór ze strony ministerstwa, z którym będziemy jeszcze o tym rozmawiać.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH