Wyrok SN to przełom w walce o sprawiedliwe zasady refundacji

MOIM ZDANIEM

Autor: Przemysław Wierzbicki/rynekaptek.pl   19-03-2012, 11:00

Wyrok SN to przełom w walce o sprawiedliwe zasady refundacji

Wyrok Sądu Najwyższego uzasadniający korzystny dla apteki wyrok w procesie o zwrot refundacji leków, to przełom w dotychczasowym orzecznictwie sądowym - uważa mec. Przemysław Wierzbicki, wspólnik zarządzający w kancelarii Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni.

Sprawa dotyczy zakwestionowania przez NFZ refundacji recept firmy aptekarskiej Juventa, na łączną kwotę 75 tys. zł refundacji. Na nieprawidłowo wystawionych receptach - zdaniem płatnika - brakowało m.in. podpisu lekarza, pełnego adresu pacjenta, pieczątki lub identyfikatora oddziału NFZ.

Korzystny dla aptekarzy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. I CSK 216/11 niewątpliwie stanowi krok milowy w kierunku zmiany dotychczasowego podejścia do kwestii odmowy przez NFZ refundacji ceny leku w przypadku niepełnej lub nieczytelnej recepty.

Jak dotąd wystarczyło bowiem, by recepta była nieczytelnie wypełniona bądź zawierała wadę formalną (często nieznacząca), by NFZ mógł odmówić refundacji leku i tym samym obciążyć aptekę odpowiedzialnością finansową za błędy popełnione przez lekarzy. Potwierdzeniem takiego podejścia był m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 14.10.2009 r., V CSK 103/2009, zgodnie z którym „NFZ ma prawo odmówić wypłacenia aptece pieniędzy wyłożonych na leki sprzedane z bonifikatą na podstawie nieczytelnej recepty”.

Mimo, iż wyrok SN w sprawie o sygn. I CSK 216/11 bezsprzecznie stanowi przełom w walce aptek o ustalenie bardziej sprawiedliwych zasad refundacji i jednocześnie wyraz odejścia sądów od rygorystycznej interpretacji, niemniej jednak zwracam uwagę, iż przedmiotowy i niestety odosobniony na tą chwilę, wyrok zapadł w indywidualnej sprawie i wiąże wyłącznie strony danego postępowania.

Wyroki sądów nie mają bowiem mocy prawnej precedensów, nie wiążą więc innych sądów. Dlatego też przydałaby się uchwała Sądu Najwyższego, która ostatecznie zamknęłaby powyższy temat w rozsądny sposób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH