URPL: ponad 18,5 tys. zgłoszeń działań niepożądanych leków w 2016

MULTIMEDIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   16-01-2017, 09:43

URPL: ponad 18,5 tys. zgłoszeń działań niepożądanych leków w 2016 Kolejna akcja Urzędu na temat bezpieczeństwa leków

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii Lek Bezpieczny nie ustaje w przekonywaniu społeczeństwa o potrzebie zgłaszania działań niepożądanych i rozpoczyna kolejną kampanię.

Na stronie internetowej Urzędu: www.urpl.gov.pl i w mediach społecznościowych pojawił się kolejny spot propagujący zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów.

Poprzednia akcja spowodowała, że w ubiegłym roku do URPL o 30 procent więcej pacjentów niż rok wcześniej, zgłosiło działania niepożądane leków.

Zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów jest w Polsce wciąż nowością, wcześniej mogli to robić wyłącznie fachowi pracownicy systemu ochrony zdrowia. Jednak zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady od 13 listopada 2013 roku, której przepisy zostały transponowane do polskiego prawa, każdy pacjent ma prawo opisać i zgłosić działanie niepożądane, które wystąpiło u niego lub osoby, którą się opiekuje na przykład dziecka, czy osoby niepełnosprawnej.

W zeszłym roku do URPL zgłoszono 18677 działań niepożądanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH