Farmacja w skali nano

DONIESIENIA MEDYCZNE

Autor: RG/rynekaptek.pl   12-08-2011, 21:33

Farmacja w skali nano

W poszukiwaniu idealnego systemu dostarczania leków do organizmu naukowcy coraz częściej wykorzystują imponujące osiągnięcia nanotechnologii. O tym, jak błyskawicznie rozwija się ta dziedzina badań, świadczyć może poniższy przegląd odkryć i wynalazków dokonanych w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat.

W Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej opracowano ostatnio nanokapsułki, zbudowane z naturalnie występujących w organizmie cukrów – polisacharydów. Według badaczy, odpowiednia struktura takich obiektów uchroni je przed rozpoznaniem przez układ odpornościowy człowieka. Dzięki temu, wypełnione odpowiednim lekiem, będą mogły długo krążyć w układzie krwionośnym w poszukiwaniu wyznaczonego celu, czyli komórki nowotworowej. Po wniknięciu do jej wnętrza, struktura kapsułki będzie rozrywana, a lek uwalniany. Badacze podkreślają, że dzięki nowej metodzie standardowe leki przeciwnowotworowe będzie można podawać w bardzo dużych dawkach (bez obawy o wystąpienie efektów ubocznych), które szybciej i skuteczniej zniszczą groźne komórki. Ponadto skuteczność rozwiązania może okazać się wysoka również dlatego, że metabolizm komórek nowotworowych wymaga pobierania dużej ilości cukru.  

Międzynarodowy zespół naukowców z Kanady, Hiszpanii i USA opracował typ nanokapsułki zbudowanej z celulozowych membran, poprzetykanych specjalnymi zaworkami. Zaworki wykonano ze specjalnego hydrożelu, który w zależności od temperatury otoczenia kurczy się lub pęcznieje, dzięki czemu możliwe jest uwalnianie z kapsułki zmagazynowanej wewnątrz substancji, np. leku. Regulacja temperatury następuje pod wpływem zmian pola magnetycznego w otoczeniu kapsułki, wywołujących ruch magnetycznych nanocząstek zawartych w membranie.  Naukowcy zakładają, że powtarzalność cyklu zmian pozwoli dawkować lek w ściśle określonych odstępach czasu.

Osiągnięciem zespołu prof. Michaela Sailora z Uniwersytetu Kalifornijskiego jest opracowanie technologii produkcji nanocząstek porowatego krzemu, które – wstrzyknięte do krwi – umożliwiają precyzyjne zlokalizowanie guza dzięki wykorzystaniu zjawiska fotoluminescencji (pod wpływem ultrafioletu komórki rakowe świecą na czerwono). Nanocząsteczki mogą także transportować leki prosto do komórek nowotworowych. Ponadto badacze odkryli, ze krzemowe nanocząstki rozpadają się po kilku godzinach na pozostałości liczące zaledwie kilka nanometrów, które bez trudu zostają odfiltrowane i wydalone, co pozwoli to uniknąć efektów ubocznych takiej terapii. Po dostarczeniu leku nanocząstki ulegają biodegradacji do nieszkodliwego kwasu krzemowego.  

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH