Maleje liczba badań klinicznych

DONIESIENIA MEDYCZNE

Autor: rynekzdrowia.pl/PAP   25-09-2014, 08:36

Maleje liczba badań klinicznych

W Polsce maleje liczba prowadzonych badań klinicznych, szczególnie akademickich, które nie są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne. Jednocześnie stale rosną koszty opracowania nowych leków.

W Polsce najwięcej badań klinicznych prowadzono w 2011 roku (496 zarejestrowanych badań). Od tego czasu ich liczba spada. W 2012 roku realizowano 448 testów klinicznych, a rok później już tylko 422.

Podobnie jest zresztą w całej Unii Europejskiej. Od 2007 do 2011 roku w UE liczba wniosków o prowadzenie badań klinicznych zmniejszyła się o 25%. Jednocześnie coraz więcej badań rejestrowanych jest w Chinach i Japonii.

Głównym powodem spadku jest nadmierna biurokracja. - Średni czas potrzebny do rozpoczęcia badania klinicznego w Unii wydłużył się o 90 proc., czyli do 152 dni. Jednocześnie aż ośmiokrotnie wzrosły składki ubezpieczenia dla badań klinicznych, na czym wcale nie korzystają uczestniczący w nich pacjenci - podkreśla dr Wojciech Masełbas ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.

Według szefa Kliniki chorób wewnętrznych, nadciśnienia tętniczego i angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga zaostrzenie przepisów najbardziej ograniczyło akademickie badania kliniczne, które nie są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne. Ich liczba zmniejszyła się aż o 63 proc., a o 33 proc. spadła liczba uczestniczących w nich pacjentów. Jednocześnie koszty tych badań wzrosły o 85 proc..

- Jest to niepokojące, ponieważ akademickie badania kliniczne są ważnym uzupełnieniem testów sponsorowanych przez firmy - dodaje specjalista.

Głównie wykorzystywane są do badania leków już dostępnych na rynku, szczególnie w onkologii. Pozwalają porównać ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dzięki nim wypracowywane są wytyczne leczenia różnych schorzeń.

Według dr Masełbasa, co roku rozpoczynanych jest na świecie 17 tys. badań klinicznych, z czego 30 proc. przypada na akademickie badania kliniczne. W Polsce prawie w ogóle nie są one prowadzone. Obecnie w naszym kraju zarejestrowane są jedynie cztery takie badania. - Z tego powodu w niewielkim stopniu uczestniczymy w opracowywaniu standardów terapeutycznych - podkreślił prof. Lucjan Wyrwicz z kliniki gastroenterologii onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH