BCC pozytywnie o publikacji projektu wykazów refundacyjnych

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC, LJX/rynekaptek.pl   23-08-2011, 11:25BCC pozytywnie zaopiniował pakiet rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących wykazu cen leków i wyrobów medycznych wydawanych pacjentom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

W skład pakietu wchodzą projekty rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie:

- wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie za  opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością,

- cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych,

- limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością,

- wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające.

„Uznajemy za w pełni zasadne argumentacje zawarte w uzasadnieniu i zaproponowanie konkretnej daty ich wejścia w życie” - informuje BCC w komunikacie prasowym.

Organizacja dodaje, że z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących apteki, istotne jest opublikowanie projektów ww. regulacji ze znacznym wyprzedzeniem terminu wejścia ich w życie:


„Uważamy, że przyjęta formuła umożliwi wszystkim zainteresowanym stronom zapoznanie się z nowymi przepisami, podjęcie stosownych decyzji związanych z ich wprowadzeniem i realizacją, nie zakłócając sprawnego funkcjonowania rynku leków oraz nie powodując naruszenia zasad konkurencji na rynku aptecznym i hurtowym”

W oparciu o projekty tych rozporządzeń zainteresowane firmy już udostępniają aptekom stosowne analizy, opracowane przy udziale farmaceutów i właścicieli aptek, dotyczące zmian na listach refundacyjnych, które będą obowiązywać od 16 września 2011 roku.

Zdaniem BCC, wymienione projekty rozporządzeń w wyważony sposób uwzględniają interesy pacjentów jak i przedsiębiorców branży farmaceutycznej, a przede wszystkim realne możliwości płatnicze Narodowego Funduszu Zdrowia. Na uwagę zasługuje również przyjęcie wielu uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców i ich organizacje dotyczące zmiany cen zgłoszonych w trybie: art. 6 ust. 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach oraz  art. 39 ust. 1g ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH