BCC: ustawa pogorszy warunki do funkcjonowania branży farmaceutycznej

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   13-05-2011, 13:54

Sejm RP po rozpatrzeniu licznych poprawek Senatu RP przyjął 12 maja br. ustawę o refundacji leków. Zdaniem BCC, nadal aktualnym pozostaje wniosek stowarzyszenia o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

„Na podkreślenie i uznanie zasługuje przeprowadzona w Senacie RP forma pracy i styl debaty nad ustawą. Rozpatrywano ją bez pośpiechu i presji czasu z udziałem zainteresowanych podmiotów w trzech senackich komisjach: zdrowia, gospodarki narodowej i ustawodawczej“ – stwierdza Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa farmaceutycznego BCC, ale za moment dodaje:

- „Opinia prawna na temat zgodności z Konstytucją RP opracowana w Biurze Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu różni się w wielu przypadkach od opinii oraz ekspertyz innych uznanych autorytetów z dziedziny prawa gospodarczego i cywilnego“.

BCC uważa, że „godnym zastanowienia jest fakt, że dopiero w trakcie prac w Senacie strona rządowa w wielu sprawach zmieniła nagle zdanie i zaakceptowała szereg rozwiązań wcześniej proponowanych przez stronę społeczną. Teraz ustawa trafi do Prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego“.

- Uważamy, że ze względu na istniejące w dalszym ciągu różnice ocen i opinii niezależnych ekspertów odnośnie zgodności ustawy refundacyjnej z Konstytucją RP aktualnym pozostaje wniosek BCC skierowany do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozpatrzenie tej ustawy
w tzw. trybie prewencyjnym przez Trybunał Konstytucyjny – stweirdza Wasilewski.

- Wyrażamy obawy, że ustawa doprowadzi nie tylko do wzrostu cen leków, ale również ograniczy ich dostępność oraz pogorszy warunki funkcjonowania rynku leków i przedsiębiorców branży farmaceutycznej – dodaje.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH