KIG: ustawa refundacyjna narusza wolność gospodarczą

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   11-05-2011, 10:21

Wśród licznych zastrzeżeń wysuwanych wobec ustawy refundacyjnej, na pierwszy plan wybija się niebezpieczeństwo naruszenia zasad konstytucyjnych - głównie w sferze wolności gospodarczej - uważa Krajowa Izba Gospodarcza.

“Ustawa, która z Senatu ponownie trafi pod obrady Sejmu – dotknięta jest nadal zasadniczymi wadami. Jej wprowadzenie w życie grozi poważnymi, negatywnymi skutkami, uderzającymi w pacjentów. Ustawa doprowadzi do wzrost cen leków i ograniczy ich dostępność oraz zdecydowanie pogorszy warunki funkcjonowania rynku i przedsiębiorców“ – oceniają przedstawiciele KIG.

Zapytują, czy podkreślane w wypowiedziach i materiałach Ministerstwa Zdrowia zwiększenie dostępności świadczeń medycznych jest tylko chwytem marketingowym?

“Ograniczenie refundacji to doraźne oszczędzanie na zdrowiu pacjentów. Tego typu podejście świadczy o wyobcowaniu Rządu i Parlamentu ze społeczeństwa i paternalistycznym traktowaniu współobywateli zgodnie z zasadą: „rząd wie lepiej”, która jako żywo przypominana traktowanie społeczeństwa w „okresie słusznie minionym” – stwierdzają w komunikacie.

Zdecydował fiskalizm rządu, a w konsekwencji czerpanie doraźnych korzyści, które w niezbyt odległej perspektywie – może nieco dłuższej niż kadencja Sejmu – doprowadzą do ewidentnych strat ekonomicznych związanych ze zdrowotnością i utrudnią racjonalne wykorzystanie środków na ochronę zdrowia.

KIG apeluje, aby przed zakończeniem procedury legislacyjnej przez Sejm i Prezydenta RP, zostały uwzględnione podniesione przez ekspertów najważniejsze uwagi i argumenty przeciwko wszystkim kontrowersyjnym zapisom projektowanej Ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem sztywnych cen i marż, a nie jedynie kwestie pay-backu i 3-procentowego „podatku refundacyjnego”.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH