120 lat życia dla każdego? Badacze nad tym pracują

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   05-02-2015, 13:43

120 lat życia dla każdego? Badacze nad tym pracują

W firmach biotechnologicznych w Dolinie Krzemowej w Kalifornii prowadzone są badania nad długowiecznością. Celem jest przedłużenie życia do 120 lat. Dla wszystkich.

By zachęcić firmy do takiej aktywności badawczej, ufundowano nagrodę w wysokości miliona dolarów. Zwycięzcą zostanie ten, kto jako pierwszy zhakuje kod życia i popchnie długość ludzkiego bytu na nowe tory. Taką propozycję złożył uczonym Joon Yun, menedżer z Palo Alto. Nagroda nazywa się Palo Alto Longevity Prize.

Na świecie ludzie żyli już nawet 122 lata. Tu jednak nie chodzi o pojedyncze jednostki, które dzięki wyjątkowej kombinacji genów, diety i aktywności fizycznej trzymały się tak długo. Chodzi o to, żeby wiek 120 lat był osiągalny powszechnie.

Yun podaje, że ryzyko, iż statystyczny Amerykanin mający 25 lat nie dożyje kolejnych urodzin, wynosi 0,1 proc. Gdyby udało się utrzymać taki niewielki procent (nawet zakładając wzrost z powodu chorób związanych z wiekiem), życie człowieka można by teoretycznie rozciągnąć do 1000 lat. Wierzy, że jesteśmy w stanie rozwiązać problem starości.

Do konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku już zgłosiło się 15 zespołów naukowych. Na początek mają nieco skromniejszy cel niż osiągnięcie 1000 lat w zdrowiu. Mają przedłużyć życie myszy o połowę.

Wcześniej firma Google ogłosiła stworzenie Calico (California Life Company). Celem projektu jest połączenie inżynierii i biologii, które stworzą środki pozwalające ludziom "żyć długo i w zdrowiu". Calico skupi się na opracowaniu leków zatrzymujących proces starzenia. W kwietniu 2014 roku firma zatrudniła Cynthię Ken-yon, która "współtworzyła" genetycznie zmodyfikowane nicienie. Wydłużyła im w ten sposób długość życia aż sześciokrotnie. To samo chciałaby osiągnąć w przypadku ludzi.

Następną osobą w kolejce do sławy "lekarza wszech czasów" jest znany wizjoner i naukowiec prof. Craig Venter (brał istotny udział w pierwszym odczytaniu ludzkiego genomu). Venter wraz z innym pasjonatem Peterem Diamandisem powołał do życia Human Longevity Inc., firmę biotechnologiczną, która ma być konkurencją dla Calico. Inaczej chce dobrnąć do celu - jako specjalista od odczytywania DNA zakłada, że do 2020 r. stworzy bazę miliona odczytanych ludzkich genomów. To w nich będzie szukał leku na starość.

Jeśli naukowcom uda się odkryć cudowny lek na długowieczność, raczej nie będzie to jedna pigułka, ale cała garść leków. Uczeni zakładają, że w przyszłości kuracja będzie się zaczynała w wieku 40-50 lat.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH