70 lat Muzeum Farmacji UJ

PO GODZINACH

Autor: uj.edu.pl/ rynekaptek.pl   21-11-2016, 14:38

70 lat Muzeum Farmacji UJ Wagi apteczne w Muzeum Farmacji

70 lat temu powstało Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedna z najpiękniejszych i najważniejszych placówek tego typu na świecie.

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w 1946 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń, ówczesny radca prawny i dyrektor administracyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Do końca lat 80. Minionego stulecia muzeum znajdowało się przy ul. Basztowej 3. Obecnie mieści się w kamienicy przy ul. Floriańskiej 25. Ekspozycja prezentowana jest na pięciu kondygnacjach. Każde piętro poświęcone jest osobnemu zagadnieniu.

W dawnych wiekach pod pomieszczeniami aptecznymi znajdowała się piwnica, w której przechowywano materiały, które pod wpływem temperatury bądź światła ulegały zniszczeniu. Ulokowana w gotyckich piwnicach prezentacja poświęcona jest zatem zagadnieniu przechowywania materiałów takich jak wosk i oliwa. W piwnicach podziwiać można także przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza - miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle.

Na parterze wystawiane są meble pochodzące z aptek klasztornych, godła i elementy tradycyjnego wystroju aptek - pancerz żółwia, zasuszonego krokodyla, węża i miecz ryby-piły. Na pierwszym piętrze prezentowane są meble i wagi apteczne oraz portrety pierwszych profesorów farmacji. Mały pokój poświęcony został farmaceucie Ignacemu Łukasiewiczowi (1822-1882), który jako pierwszy na świecie wydestylował z oleju skalnego naftę i który skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową.

Na pozostałych kondygnacjach podziwiać można m.in.: wagi stołowe i małe wagi ręczne z rogowymi szalkami, szklane i cynowe miary pojemności, apteczkę podróżną w formie tryptyku. Ostatnia sala ekspozycyjna została urządzona na strychu, co również ma swoje merytoryczne uzasadnienie, ponieważ strych, jako miejsce przestronne i suche, był często wykorzystywany przez dawnych aptekarzy do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Na drewnianej konstrukcji tego pomieszczenia umieszczone zostały drewniane ramy obciągnięte grubym płótnem, służące do suszenia ziół, na podestach ułożone zostały różnego rodzaju krajalnice do krojenia ziół. Poza tym są tu sita różnej gęstości, prasy do wyciskania soku, perkolatory służące do sporządzania wyciągów roślinnych, a także słomiane kosze opatrzone drewnianymi szyldami z nazwami przechowywanych w nim ziół.

Więcej: http://www.uj.edu.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH