Aborcja na mapie Europy

PO GODZINACH

Autor: Onet/rynekaptek.pl   08-04-2016, 14:30

Aborcja na mapie Europy W Polsce przerwać ciąże można tylko w trzech ściśle określonych przez prawo przypadkach

Do Polski - po raz kolejny - wraca temat aborcji. Konserwatywne środowiska oraz biskupi chcą zmian w obowiązującym prawie, przeciwną są m.in. feministki i środowiska liberalne. Jak możliwość przerwania ciąży wygląda w krajach europejskich przedstawił Onet.

Aborcja wywołuje silne emocje, co ma odzwierciedlenie w prawie. W poszczególnych krajach problem ten jest inaczej regulowany przez prawno dotyczące dopuszczalności przerywania ciąży lub całkowitego zakazu aborcji. Od konstytucyjnej ochrony poczętego dziecka co ma miejsce w Irlandii do pełnej swobody w decydowaniu przez matkę o życiu poczętego dziecka , jak np. w Szwecji.

Polska posiada po Irlandii, Malcie, San Marino i Andorze, najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie.

W naszym kraju aborcja dozwolona jest tylko w trzech sytuacjach: gdy do ciąży doszło w wyniku gwałtu lub stosunku kazirodczego. Kiedy życie lub zdrowie matki jest zagrożone a także wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Na przeprowadzenie zabiegu aborcji w Polsce wymagana jest zgoda rodziców.

Dla porównania np. w Wielkiej Brytanii zabieg aborcji można wykonać także z przyczyn socjalno-ekonomicznych oraz wtedy, gdy płód jest osłabiony. Także w Finlandii i Islandii oprócz tych samych co w Polsce warunków dopuszczających przerwanie ciąży, prawo zezwala na aborcję z przyczyn socjalno-ekonomicznych. W Irlandii Północnej z kolei ciąże można przerwać tylko wówczas, gdy zagrożone jest zdrowie psychiczne matki.

W pozostałych europejskich krajach można dokonać aborcji bez przeszkód. Jedyne ograniczenia odnoszą się do zgody rodziców i wieku płodu.

Więcej: wiadomosci.onet.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH