Alchemia i dawna medycyna na wystawie w Nowym Sączu

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-07-2015, 13:35

Alchemia i dawna medycyna na wystawie w Nowym Sączu         Alchemia w XV i XVI w. zajmowała się zastosowaniem substancji chemicznych w leczeniu

W sobotę, 11 lipca zostanie otwarta w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu wystawa poświęcona alchemii i dawnej medycynie. Na ekspozycji w Domu Gotyckim znajdzie się 50 reprodukcji dawnych pism i ilustracji.

Zainteresowani przeczytają prace średniowiecznych alchemików, medyków i znachorów, a na rysunkach obejrzą m.in. wyobrażenia anatomii człowieka, sekcje zwłok, eksperymenty, operacje przeprowadzane bez znieczulenia.

Wśród najważniejszych obiektów są m.in. rękopis medyczny "Mihi competit" Tomasza z Wrocławia, nadwornego lekarza książąt wrocławskich, spisany w 1467 r. i inkunabuł dotyczący zarazy "Liber pestilentialis de venenis epidemiae" Hieronymusa Brunschwiga z 1500 r.

W dwóch pierwszych dniach trwania wystawy wykład o dawnych alchemikach i medykach wygłosi historyk dr Piotr Wierzbicki. W rozmowie z PAP historyk podkreślił, że celem nowosądeckiej prezentacji jest m.in. przypomnienie związków słynnego alchemika Michała Sędziwoja, odkrywcy tlenu, z Sądecczyzną.

Sędziwój urodził się w Łukowicy koło Nowego Sącza w 1566 r. "To on w 1598 r. podczas prażenia saletry otrzymał tlen, który nazwał „duchem świata” - swoją pracę opisał w dziele „Dwanaście traktatów o kamieniu filozoficznym”. Uznał on tlen za kamień filozoficzny, z czym zgodził się twórca chemii Robert Boyle" - mówił Wierzbicki.

W dawnych wiekach - mówił historyk - alchemia była silnie związana z medycyną, sam Awicenna parał się zarówno alchemią, jak i medycyną. Wszyscy alchemicy starali się odkryć metodę transmutacji ołowiu w złoto lub miedzi w srebro (czyli tzw. kamień filozoficzny), lekarstwo na wszystkie choroby i eliksir nieśmiertelności. Alchemię w XV i XVI w. można uznać za naukę lekarską, ponieważ zajęła się ona głównie zastosowaniem substancji chemicznych w leczeniu np. rtęci.

Wystawa "Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków" czynna będzie do 30 września. Materiały prezentowane na niej pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH