Apteka pod Orłem w krakowskiej Nocy Muzeów

PO GODZINACH

Autor: krakow.gazeta.pl / rynekaptek.pl   12-05-2015, 14:16

Apteka pod Orłem w krakowskiej Nocy Muzeów Apteka Tadeusza Pankiewicza w krakowskiej Nocy Muzeów

W nocy z 15 na 16 maja 2014 r. turyści mogą zwiedzać m.in. wystawę stałą "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim".

Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń.

Ekspozycja zajmuje wszystkie pomieszczenia dawnej apteki, a pierwotne funkcje użytkowe poszczególnych sal stanowią bazę do analizy wątków z historii getta, postaci Tadeusza Pankiewicza oraz jego współpracowników.

W izbie ekspedycyjnej zwiedzający poznają historię miejsca i ludzi, w sali recepturowej odkryją różnorodne recepty na przeżycie w rzeczywistości getta, w pokoju dyżurnym spotkają Tadeusza Pankiewicza, świadka i kronikarza zagłady, w materialni poczują atmosferę apteki jako miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta. W laboratorium zmierzą się z powojenną historią pamięci i niepamięci o krakowskich Żydach. 

Wystawa Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim składa się z sześciu części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Niestety, po likwidacji apteki w latach 60. XX w. zniszczeniu uległo także jej wyposażenie. Meble, sprzęty i naczynia apteczne, które znajdują się obecnie w muzeum, zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanej dokumentacji i relacji świadków. Autorzy ekspozycji starali się jak najwierniej oddać charakter wystroju apteki Pod Orłem, a obok rekonstrukcji prezentowane są oryginalne przedmioty z epoki oraz kilka odnalezionych obiektów, pochodzących z dawnej apteki Pankiewiczów.

Więcej: krakow.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH