Badania: hałas może uszkadzać naczynia krwionośne

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-02-2018, 15:27

Badania: hałas może uszkadzać naczynia krwionośne Naukowcy ustalili, że hałas powoduje wydzielanie hormonów prowadzących do stopniowego niszczenia naczyń krwionośnych (Fot. Archiwum)

Hałas środowiskowy, czyli szum generowany przez samoloty, samochody i inne urządzenia związane z działalnością człowieka, przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na dusznicę bolesną i inne choroby serca – czytamy na łamach „Journal of the American College of Cardiology”.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy), hałas środowiskowy, na który składają się hałas drogowy, lotniczy, przemysłowy i szynowy, negatywnie oddziałuje na organizm na poziomie komórkowym, przez co sprzyja rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia i innych dolegliwości układu krążenia.

Specjaliści dokonali przeglądu ostatnich badań z zakresu wpływu hałasu na mechanizmy upośledzające funkcje krwionośne i doszli do wniosku, że szum pochodzący z ruchu ulicznego i tym podobnych źródeł wywołuje u człowieka reakcję stresową, która powoduje aktywację układu współczulnego i wydzielanie hormonów prowadzących do stopniowego niszczenia naczyń krwionośnych.

Czynniki związane z ekspozycją na hałas, takie jak stres oksydacyjny, uszkodzenia tkanek układu krwionośnego i zaburzenia metaboliczne, przyczyniają się z kolei do zwiększenia ryzyka chorób serca i mogą doprowadzić nawet do całkowitej niewydolności tego narządu.

- Skoro procent populacji wystawionej na działanie szkodliwego poziomu hałasu komunikacyjnego stale rośnie, powinny powstać nowe przepisy i rozwiązania nakierowane na redukcję hałasu i poprawę zdrowia publicznego - postuluje Thomas Münzel, główny autor badania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH