Badania: humor jako strategia regulacji emocji

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   09-06-2015, 10:03

Badania: humor jako strategia regulacji emocji

Badacze chcą sprawdzić, jaki wpływ mają na nas różne formy humoru. W ten sposób pragną pomóc w opracowaniu skutecznej terapii depresji.

- Każdy z nas stosuje strategie regulacji swoich emocji: tłumimy je, czasem żartujemy z naszych problemów. To działanie automatyczne. Humor przez wiele lat był też stosowany intuicyjnie w różnych podejściach terapeutycznych. Jednak badań na ten temat było niewiele - mówi PAP dr Anna Braniecka z Uniwersytetu SWPS.

Dopiero niedawno przeprowadzono dwa badania, które w nowatorski sposób traktują humor jako strategię regulacji emocji. To stało się dla uczonych przesłanką, aby podjąć ten temat w odniesieniu do osób z depresją. U nich regulacja emocji jest podstawową sprawą, a zaburzenie regulacji emocji jest nawet jednym z kryteriów diagnostycznych depresji.

W swoim projekcie, dofinansowanym przez Narodowe Centrum Nauki kwotą ponad 270 tys. zł w konkursie Sonata, dr Braniecka zbada skuteczność żartu i jego wpływ na osoby narażone na stany depresyjne.

Na początek sprawdzą, czy warto uczyć się rozwijania poczucia humoru i regulowania emocji negatywnych za jego pomocą. A jeżeli warto, to jaki sposób żartowanie może pomóc w regulowaniu emocji. Efekt tych badań ma pomóc w opracowaniu skutecznej metody terapii zaburzeń nastroju.

Wyniki badań mogą być też informacją dla osób chorujących na depresję, które chciałyby sobie jakoś pomóc i nie dopuścić do nawrotu choroby.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH