Badanie: większe szanse na przetrwanie mieli inteligentniejsi

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-08-2016, 14:23

Badanie: większe szanse na przetrwanie mieli inteligentniejsi Większe szanse na przetrwanie i przekazanie swoich genów dalej mieli inteligentniejsi.

Duża objętość ludzkiego mózgu to wynik trwającej od milionów lat kooperacji grupowej i wzajemnego porównywania możliwości intelektualnych - dowodzą naukowcy na łamach "Scientific Reports".

Ostatnie dwa miliony lat były kluczowe dla rozwoju ludzkiego mózgu. W tym czasie urósł on do dzisiejszej objętości i zyskał specyficzne dla naszego gatunku pofałdowanie kory mózgowej. Od wielu lat naukowcy zastanawiają, jakie czynniki odegrały kluczową rolę w tym procesie.

Naukowcy z Cardiff University i Oxford University w Wielkiej Brytanii dowodzą, że była to kooperacja w grupie, a ściślej, sam proces dobierania się do takiej kooperacji.

Przez dwa miliony lat ludzie nieustannie podejmowali jedną i tę samą decyzję: że wolą współpracować w inteligentniejszymi, ponieważ daje to większą nadzieję na przetrwanie.

- Wyniki naszych badań dowodzą, że ewolucja współpracy międzyludzkiej, która jest podstawą prosperującego społeczeństwa, jest ściśle związana z ideą społecznego porównywania się. Oznacza to, że nieustannie porównujemy się wzajemnie i decydujemy, czy pomóc sobie czy nie - wyjaśnia prof. Roger Whitaker z Cardiff University.

W ten sposób, przez dwa miliony lat, na nasz gatunek wywierana była stała presja ewolucyjna. Sprawiała ona, że większe szanse na przetrwanie i przekazanie swoich genów dalej mieli inteligentniejsi.

Jak dodaje Whitaker, udało się wykazać w symulacjach komputerowych, że ewolucja faworyzuje konkretną strategię przetrwania. Ta strategia polega na tym, żeby pomagać tym, którzy są co najmniej tak samo skuteczni i rokujący jak my.

Symulacje komputerowe polegały na przeprowadzaniu logicznych gier decyzyjnych pomiędzy tysiącami losowo wybranych graczy. Naukowcom chodziło o to, żeby skomplikowany proces podejmowania decyzji sprowadzić do prostych modeli. Gra polegała m.in. na tym, że można było zdecydować o przekazaniu innemu graczowi określonej sumy pieniędzy. Z analiz wynikło, że chętniej przekazywano pieniądze tym, którzy dawali większą nadzieję na udaną współpracę.

Członkiem zespołu był m.in. wybitny biolog, Robin Dunbar z Oxford University, twórca hipotezy społecznego mózgu, zgodnie z którą ludzki mózg w takiej postaci jak obecnie jest efektem funkcjonowania człowieka w dużych grupach o złożonej strukturze.

- Nasze najnowsze badania wzmacniają tę hipotezę i pozwalają na lepsze zrozumienie sposobu, w jaki kooperacja i nagroda mogły napędzać ewolucję mózgu - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH