Badanie: zdrowie warte mszy

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 14:44

Badanie: zdrowie warte mszy

Kobiety uczestniczące w mszy częściej niż raz w tygodniu są mniej narażone na zgon niż kobiety, które wcale nie chodzą do kościoła - poinformowali naukowcy na łamach pisma "JAMA Internal Medicine".

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie (USA) przyjrzeli się danym pochodzącym z lat 1992-2012 i dotyczącym ponad 74,5 tys. kobiet (głównie chrześcijanek), które uczestniczyły w szerzej zakrojonych badaniach Nurses' Health Study. Kobiety co dwa lata wypełniały kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiania, stylu życia i zdrowia, a co cztery lata kwestionariusze dotyczące częstotliwości uczestniczenia w mszy.

Po uwzględnieniu szeregu czynników - takich jak dieta, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała, integracja społeczna, depresja czy pochodzenie etniczne - naukowcy ustalili, że śmiertelność wśród kobiet, które uczestniczyły w mszy częściej niż raz w tygodniu była o 33 proc. niższa w porównaniu z kobietami, które w ogóle nie chodziły do kościoła.

W przypadku pań uczestniczących w mszy raz w tygodniu śmiertelność była niższa o 26 proc., a w przypadku kobiet, które uczestniczyły w mszy rzadziej niż raz w tygodniu - 13 procent.

Umieralność z powodu chorób układu krążenia była o 27 proc. niższa, a z powodu nowotworów o 21 proc. niższa u kobiet uczestniczących w mszy co najmniej raz w tygodniu.

- Uczestniczenie we mszy zwiększa poczucie wsparcia społecznego, zmniejsza chęć palenia papierosów, redukuje objawy depresji i pomaga wypracować bardziej optymistyczne i pełne nadziei spojrzenie na życie - komentuje autor analizy dr Tyler VanderWeele, dodając, że zupełnie poza aspektami duchowymi, msza może przyczyniać się do poprawy zdrowia psychofizycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH