Bardzo zdolne myszy, na razie w laboratorium

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-08-2015, 13:04

Bardzo zdolne myszy, na razie w laboratorium Myszy o ponadprzeciętnych zdolnościach

W laboratorium Uniwersytetu Leeds wyhodowano myszy o ponadprzeciętnych zdolnościach poznawczych. Zwierzęta szybko się uczą i mają doskonałą pamięć, ale są nadmiernie skłonne do ryzyka.

Brytyjscy badacze z Uniwersytetu Leeds (W. Brytania) znaleźli sposób na podwyższenie ilorazu inteligencji u myszy. Naukowcy za pomocą modyfikacji genetycznej zahamowali u gryzoni aktywność enzymu o nazwie fosfodiesteraza 4B (PDE4B) i zauważyli, że zwierzęta zaczęły nadspodziewanie dobrze radzić sobie z różnymi zadaniami angażującymi funkcje poznawcze.

Błyskotliwe myszy na przykład lepiej niż inne osobniki zapamiętywały nowo poznanych pobratymców i szybciej uczyły się, gdzie znajduje się bezpieczna przystań w labiryncie wodnym Morrisa. Jest to rodzaj basenu wypełnionego wodą, w którym gryzonie muszą odnaleźć określoną platformę i zapamiętać jej położenie. Zmodyfikowane genetycznie zwierzęta błyskawicznie lokalizowały podest i konsekwentnie kierowały się w jego stronę w trakcie dalszych eksperymentów.

Niestety bystre gryzonie okazały się też mniej lękliwe i bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Podczas gdy zwykłe myszy chowały się w ciemnych zakamarkach, genetycznie udoskonalone zwierzęta chętnie wychodziły na otwartą przestrzeń i nie straszny był im nawet zapach kociego moczu.

Niemniej jednak ze względu na to, że enzym PDE4B występuje także u ludzi, naukowcy mają nadzieję, że wyniki niniejszego badania pomogą w opracowaniu nowych metod terapii zaburzeń psychicznych (np. zespołu lęku pourazowego lub schizofrenii) i schorzeń związanych z procesem starzenia się (np. demencji starczej lub choroby Alzheimera).

- Obecnie nie ma skutecznej metody leczenia zaburzeń poznawczych, więc jestem niezmiernie podekscytowany, że udało nam się zidentyfikować fosfodiesterazę 4B jako czynnik mogący przyczynić się do stworzenia nowych terapii – mówi koordynator przedsięwzięcia dr Steve Clapcote.

- W przyszłości medycyna wykorzystująca potencjał PDE4B może poprawić jakość życia osobom cierpiącym na zaburzenia neuropoznawcze i lękowe – dodaje dr Alexander McGirr z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, współautor badania.

Rezultaty eksperymentu opublikowano w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH