Biolaser pomoże badać toksyczność nanocząsteczek

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-07-2015, 11:40

Biolaser pomoże badać toksyczność nanocząsteczek Biolaser pomocny w nanomedycynie

Amerykańscy naukowcy skonstruowali biolaser - mikrolaser oparty na komórkach. Zastosowali w nim komórki tłuszczowe świni.

Zespół naukowców z Harvard University, kierowany przez  prof. Seok Hyun Yuna z Harvard Medical School skonstruował biolaser oparty na komórkach zwierzęcych. Po badaniach, naukowcy wybrali komórki tłuszczowe świni z tego powodu, iż zawierają one idealnie sferyczne krople tłuszczu. Do komórek tych dodano, po wypreparowaniu, fluorescencyjny barwnik i pobudzono je  energią świetlną poprzez światłowód. Naukowcy otrzymali w efekcie ostre, bardzo dobrze zogniskowane wiązki laserowe.

Tego typu zwierzęce lasery, według autorów publikacji badań, zamieszczonej w "Nature Photonics", nie są bynajmniej ciekawostką. To tzw. lasery komórkowe, które  są narzędziami badawczymi m.in. mogą posłużyć do oceny stanu tkanek, jako czujniki lub w przyszłości nawet w terapiach tkankowych np. sportowców po urazach. Komórki świecące po pobudzeniu światłem laserowym można używać w znakowaniu tkanek i dodawać do innych badanych komórek, zamiast kropek kwantowych, które mogą znacznie zaburzać wyniki badań. Jest to ważne zwłaszcza w nanotechnologiach, kiedy trzeba zbadać np. toksyczność nanocząsteczek.

Obecnie trwają dalsze badania nad biolaserami, które najprawdopodobniej znajdą szybkie zastosowanie w badaniach komórkowych, potem zaś -w medycynie urazów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH