Biuro Petru w ambasadzie Korei Północnej

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   23-10-2015, 09:08

Biuro Petru w ambasadzie Korei Północnej Nielegalny wynajem, ale po niższych cenach

Należąca do lidera Nowoczesnej firma Ryszard Petru Consulting ma siedzibę w ambasadzie Korei Północnej w Warszawie. Wynajmuje ją od firmy Hasco-Lek, która z kolei wynajmuje je od Koreańczyków.

Ambasada Korei Północnej od lat wynajmuje biura na komercyjną działalność. Firmy chętnie korzystają z "gościnności" północnokoreańskich dyplomatów, którzy przekształcili ambasadę w komercyjny biurowiec i uczynili sobie z wynajmu sposób na zarobek - informuje wyborcza.pl.

MSZ wcześniej próbowało przeciwdziałać łamaniu prawa. Zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych pomieszczeń ambasady nie wolno użytkować w sposób niezgodny z funkcjami misji.

- Nieruchomość przy Bobrowieckiej jest własnością skarbu państwa, a dyplomaci są jedynie jej użytkownikami. Władze polskie nie wyraziły zgody na prowadzenie innej działalności niż dyplomatyczna na tym terenie. Mamy do czynienia z naruszeniem polskiego i międzynarodowego prawa - mówił w 2006 roku ówczesny rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski.

Interwencja na nic się zdała. Ani apele do przedsiębiorców, by nie wynajmowali od Koreańczyków pomieszczeń, bo jest to niezgodne z prawem.

Petru w rozmowie z "Wyborczą" zaprzecza "współpracy z Koreą i przekonuje, że nie miał pojęcia, w czyich rękach jest nieruchomość przy ul. Bobrowieckiej.

- Wynajmuję tam jedno pomieszczenie od firmy Hasco Lek. To firma giełdowa, wszystko jest legalne. Podnająłem to miejsce ze względu na cenę, w dobrej wierze. Nawet nie wiedziałem, że to jest terytorium ambasady - mówi Petru.

Magdalena Karcz, PR Manager Hasco-Lek, potwierdza informacje. - Nasza firma jest jednym z wielu podmiotów biznesowych, które wynajmują powierzchnię biurową od ambasady Korei Północnej. Wynajmujemy część naszej powierzchni firmie Ryszard Petru Consulting. Nie wynajmujemy powierzchni partii politycznej Nowoczesna.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH