Chorzy na celiakię chcą niskoglutenowych komunikantów

PO GODZINACH

Autor: niedziela.pl/ rynekaptek.pl   04-12-2014, 12:34

Chorzy na celiakię chcą niskoglutenowych komunikantów

Osoby chore na celiakię i żyjące na diecie bezglutenowej nie chcą i nie powinny był wyłączone z pełnego uczestnictwa w Eucharystii - przekonują wierni.

Już w 2009 roku Episkopat Polski wydał notę dotyczącą udzielania komunii św. osobom chorym na celiakię. Odtąd osoby te mogą przyjmować Komunię św. nie tylko pod postacią wina, ale także pod postacią hostii niskoglutenowych, wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary.

Mimo tego do stowarzyszenia wciąż zwracają się osoby, które mają problem z przekonaniem swoich proboszczów, że mogą oni udzielać chorym takiej komunii.

Księża mogą skorzystać z dwóch sposobów na rozwiązanie problemu. W pierwszym przypadku osoba chora może przed mszą uprzedzić księdza, że chce przyjąć komunikant niskoglutenowy. W drugim – w kościele na stałe znajdują się konsekrowane komunikanty niskoglutenowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że data ważności komunikantów niskoglutenowych wynosi około roku i że w razie pomyłki księdza przyjęcie tradycyjnego komunikantu może źle skończyć się dla chorego.

Parafie, w których wierni mogą otrzymywać bezglutenową komunię, powinny to zarejestrować na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Celiakia jest chorobą, która dotyka jelita cienkiego. Jej cechą charakterystyczną jest nietolerancja glutenu. Gluten to białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu. Dieta bezglutenowa wyklucza możliwość spożywania produktów do wykonania których użyto mąki. Leczenie celiakii polega głównie na bezwzględnym i rygorystycznym stosowaniu diety bezglutenowej.

Więcej: http://www.niedziela.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH