Ciężarne pod lupą ZUS

PO GODZINACH

Autor: baby-shower.pl/ rynekaptek.pl   12-02-2015, 11:01

Ciężarne pod lupą ZUS

W poszukiwaniu pieniędzy na nasze emerytury, ZUS zapowiada kontrole w sytuacji, gdy ciężarna kobieta jest na L4 lub gdy w czasie ciąży prowadziła firmę.

ZUS kontroluje kobiety, które będąc w ciąży prowadziły firmy i po urodzeniu dziecka zgłosiły się po zasiłek macierzyński. Dzieje się tak, gdy ZUS ma podejrzenia, że kobieta założyła firmę jedynie po to, aby otrzymać świadczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Obecnie wystarczy przez 3 miesiące płacić składki, aby móc ubiegać się o pełne świadczenia z tego tytułu, a po jednym miesiącu można domagać się częściowej wypłaty zasiłku.

ZUS kontroluje w głównej mierze firmy założone przez kobiety w ciąży, zwłaszcza pod koniec tego okresu. Instytucja ta rozsyła pisma z 15 pytaniami dotyczącymi działalności gospodarczej (znajdują się w nich pytania o reklamowanie działalności, profile prowadzenia firmy, dane kontrahentów czy źródło utrzymania). Po takiej kontroli może okazać się, że część kobiet nie dostanie zasiłku macierzyńskiego.

ZUS ma także przyjrzeć się uważniej kobietom, które decydują się na zwolnienie L4 na cały czas trwania ciąży. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy czują się dobrze i mogłyby wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Ginekolodzy wskazują, że często pracodawcy zmuszają kobiety do takiego rozwiązania. Chcą, by te załatwiły sobie zwolnienie na całą ciążę, ponieważ po miesiącu zwolnienia, wynagrodzenie w formie zasiłku chorobowego wypłaca ZUS, a pracodawca może zatrudnić inną osobę na zastępstwo.

Więcej: http://baby-shower.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH