Co piąty nauczyciel daje zły przykład. Bo pali papierosy

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-12-2016, 14:37

Co piąty nauczyciel daje zły przykład. Bo pali papierosy Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród personelu szkół jest niepokojąco wysokie

17% nauczycieli regularnie, a około 4% okazjonalnie pali papierosy - wynika z opublikowanych w najnowszym wydaniu Przeglądu Lekarskiego wyników badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aż 8,6% badanych deklarujących palenie tytoniu wypala więcej niż 10 papierosów w godzinach pracy. Tylko 9% pedagogów kiedykolwiek spróbowało e-papierosów, które nie emitują w otoczeniu zabójczych substancji smolistych - informuje Centrum Prasowe PAP, które powołuje się na eSmoking Association.

Celem pracy była ocena rozpowszechnienia palenia tytoniu oraz używania e-papierosów wśród personelu zatrudnionego w placówkach edukacyjnych. W okresie od listopada 2014 roku do maja 2015 badaniami objęto prawie 2000 osób zatrudnionych w 60 szkołach powiatu piotrkowskiego. Badanie skierowane było do całego personelu szkoły - nauczycieli, pracowników administracji oraz pracowników technicznych. Udział w badaniu był dobrowolny, a kwestionariusz ankiety był anonimowy.

Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród personelu szkół jest niepokojąco wysokie - wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że przepisy zakazujące palenia w szkole są codziennie łamane.

Pracownicy placówek edukacyjnych stanowią szczególną grupę zawodową, ponieważ ich postawy wobec palenia tytoniu w istotny sposób kształtują zachowania zdrowotne uczniów. Autorzy badania zwracają uwagę na konieczność opracowania adekwatnego do potrzeb systemu wsparcia dla palących pracowników, którzy muszą zmierzyć się z nałogiem.

Choroby odtytoniowe generują wysokie koszty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i istotnie przyczyniają się do obniżenia potencjału rozwojowego kraju. Mimo poprawy statystyk, w Polsce nadal pali prawie 10 milionów osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH