Dane z miejskiego monitoringu trzeba zgłaszać do GIODO

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 11:47

Dane z miejskiego monitoringu trzeba zgłaszać do GIODO

Zbiór danych z monitoringu w urzędzie miejskim musi być zgłoszony GIODO, chyba że urząd ma administratora. Zawsze zgłosić trzeba dane o zdrowiu, nałogach i życiu seksualnym.

Administratorzy danych (np. urząd miasta), którzy powołali administratora bezpieczeństwa informacji (ABI) i zgłosili go Generalnemu Inspektorowi do rejestracji, są zwolnieni z obowiązku rejestracji zbiorów danych osobowych. Wyjątkiem są zbiory zawierające dane szczególnie chronione, a więc m.in. dane o stanie zdrowia czy nałogach bądź życiu seksualnym.

To bowiem do obowiązków ABI, zgodnie z nowelą ustawy o ochronie danych osobowych, będzie należało prowadzenie rejestru zbiorów danych przetwarzanych przez administratora danych, z wyjątkiem zbiorów, które są zwolnione z obowiązku rejestracji (na mocy art. 43 ust. 1).

Czytelnik zapytał, czy monitoring wizyjny zainstalowany w urzędzie miejskim powinien być zgłoszony do GIODO. Zastanawiał się też, czy burmistrz w instalacji takiego monitoringu może postępować dowolnie, czy są w tej kwestii jakieś uregulowania prawne.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, zgłoszenie zbioru do rejestracji jest obowiązkowe za wyjątkiem wskazanych przypadków zwolnienia. Wśród zwolnień nie ma monitoringu miejskiego, co oznacza, że zbiór danych osobowych powstały w związku z monitoringiem powinien zostać zgłoszony do rejestracji.

Zdaniem GIODO w prawie polskim brak jest całościowego podejścia do kwestii instalowania kamer, a istnieją jedynie „przepisy branżowe, które zezwalają określonym podmiotom na stosowanie monitoringu, jak np. organizatorom imprez masowych, strażnikom gminnym czy funkcjonariuszom Służby Celnej”.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych od kilku lat zabiega o pilne uchwalenie osobnej ustawy regulującej te kwestie. Monitoring bywa coraz powszechniej wykorzystywany przez różne podmioty, a stosowanie tego typu nadzoru może wiązać się z przetwarzaniem danych osobowych. Do oceny takich zdarzeń trudno, zdaniem GIODO, zastosować ustawę o ochronie danych osobowych.

– Obecnie żadna instytucja w Polsce nie dysponuje informacjami, w jaki sposób prowadzony jest monitoring w przestrzeni publicznej, nie mówiąc już o informacji, po co instalowane są kamery przez podmioty prywatne i jak wykorzystywane są dane pozyskane przez taki monitoring – mówi dr Edyta Bielak–Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH