Dania: zakupy w aptece tylko bezgotówkowo?

PO GODZINACH

Autor: biztok.pl/ rynekaptek.pl   03-06-2015, 10:54

Dania: zakupy w aptece tylko bezgotówkowo?

Duński rząd zaproponował, że większość sklepów może zrezygnować z transakcji gotówkowych już od stycznia 2016 roku. Jedynie szpitale, apteki i urzędy pocztowe nadal mają przyjmować banknoty i bilon, ale i one w dalszej perspektywie też będą mogły przejść na rozliczenia wirtualne.

Dania spośród wszystkich skandynawskich sąsiadów - Norwegii, Szwecji i Finlandii, jest liderem w dążeniu do upowszechnienia pieniądza elektronicznego.

Tylko 6 proc. wszystkich rozliczeń w krajach skandynawskich to rozliczenia gotówkowe. Dla porównania około 47 proc. płatności w USA nadal odbywa się w tradycyjnej formie.

W Szwecji, można nawet użyć karty by kupić gazetę od ulicznego sprzedawcy. W ślady Skandynawów idą inni Europejczycy. Liczba płatności bezgotówkowych wzrosła o 6 proc. w 2013 roku, wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego.

Nawet ONZ, obok Fundacji Billa i Melindy Gates, chce zrezygnować z gotówki na rzecz wirtualnych transakcji transgranicznych. Chcą w ten sposób obniżyć koszty, ale też poprawić przejrzystość we współpracy rządów z sektorem prywatnym.

Jednak cyfrowe transakcje niosą wzrost ryzyka oszustw i niebezpieczeństwo marginalizacji starszych osób, które będą miały coraz bardziej ograniczony dostęp do elektronicznych metod płatności.

Najnowsze dane EBC o nieuprawnionym użyciu kart bankowych są alarmujące. Łącznie w całej Europie, straty nimi spowodowane oszacowano na 1,3 mld euro w ciągu roku. W minionym roku ich liczba skoczyła o 15 proc.

Więcej: http://www.biztok.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH