Dla miłośników zabytków: majoliki apteczne

PO GODZINACH

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   14-04-2015, 13:34

Dla miłośników zabytków: majoliki apteczne Rzecz o majolikach aptekarskich

Na rynek księgarski trafiła książka "Aptekarz i majoliki" O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej.

Książkę „Aptekarz i majoliki...” można czytać na dwa sposoby: skupiając się na biografii niezwykłego polskiego farmaceuty, Mateusza B. Grabowskiego (1904-1976), albo na kolekcji zabytkowej ceramiki ze zbiorów Muzeum Farmacji w Krakowie.

Monografia ta składa się bowiem z dwóch części, w pierwszej poznajemy drogę życiową oraz osiągnięcia Mateusza B. Grabowskiego – absolwenta Oddziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, warszawskiego inspektora farmaceutycznego, żołnierza Września 1939 r., następnie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po II wojnie światowej przedstawiciela emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii.

Na obczyźnie farmaceuta zajął się m.in. kolekcjonerstwem. W 1975 r. Grabowski swoją kolekcję dzieł sztuki współczesnej, liczącą 386 dzieł, przekazał do Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Rok później przesłał do krakowskiego Muzeum Farmacji kolekcję zabytkowej ceramiki aptecznej, która stała się tematem drugiej części omawianej książki.

Kolekcja zawiera 83 naczynia ceramiczne wykonanych w różnych europejskich manufakturach od XVI do XX w. Największą grupę stanowi 48 majolik włoskich, m.in. z Faenzy, Urbino, Deruty czy Pesaro. Analiza kolekcji pozwoliła na rozpoznanie funkcji poszczególnych naczyń, a dzięki rozszyfrowaniu nazw na ich kartuszach można było poznać skład i zastosowanie dawnych preparatów leczniczych.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH