Dogoterapia – najskuteczniejszy lek na Alzheimera?

PO GODZINACH

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   14-10-2015, 15:21

Dogoterapia – najskuteczniejszy lek na Alzheimera? Dogoterapia pomoga nawewt pacjentom w zaawansowanym stadium alzheimera

Do tej pory nie udało się wynaleźć leku na chorobę Alzheimera, dostępne formy terapii wyłącznie hamują jej rozwój - ich celem jest jak najdłuższe utrzymanie chorego w stanie świadomości. Kontakt z psem wyciąga chorych z zamknięcia, aktywizuje, skłania do mówienia, dzielenia się wspomnieniami.

O dogoterapii czy w ogóle terapii, w której udział biorą zwierzęta, z reguły słyszeliśmy do tej pory w kontekście pomocy niepełnosprawnym, chorym dzieciom. Psychologowie, lekarze i fizjoterapeuci coraz częściej zwracają jednak uwagę, że również w przypadku osób starszych, z chorobą Alzheimera, przebywających już w ośrodkach opieki długoterminowej, terapia taka może odgrywać niezwykle istotną rolę – pisze Wyborcza.

- Obecność zwierząt jest niezwykle ceniona nie tylko przez podopiecznych, ale też przez ich rodziny. Dostrzegają oni pozytywny wpływ terapii na stan zdrowia swoich bliskich – mówi Anna Sobolewska, dyrektor ośrodka dla osób chorych na chorobę Alzheimera i inne choroby przebiegające z otępieniem.

Kontakt ze zwierzęciem aktywizuje dojrzałych pacjentów, skłania ich do mówienia i przywoływania wspomnień.

- Osoby w średnim stadium choroby są już zdecydowanie bardziej wyłączone z życia, często wędrują bez celu po korytarzu, mają problemy ze skupieniem, rozpoznaniem tego, co się wokół dzieje. Tracą własną tożsamość: gubią wspomnienia, wiedzę. W ich przypadku chodzi o to, żeby pies pomógł skupić uwagę, zaktywizował, oderwał od chorobowych przeżyć, żeby pobudził wspomnienia – mówi psycholog Ewa Szczybelska - Pies uruchamia u chorych wspomnienia z młodości, z dzieciństwa, z tych szczęśliwych okresów życia - dodaje.

Także w zaawansowanym stadium choroby, gdy chory jest przykuty do łóżka, obecność psa działa kojąco, pomaga w koncentracji, a przede wszystkim stymuluje zmysły.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH