Dostęp do własnego genomu online?

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   30-07-2015, 10:26

Dostęp do własnego genomu online? Połączenie biotechnologii i big data

Chciałam, aby każdy człowiek miał dostęp do swojej informacji genetycznej. By w każdej chwili mógł ją przejrzeć na swoim profilu w internecie. Połączenie biotechnologii i big data, automatycznej analizy danych milionów ludzi, stworzy nową jakość w walce z chorobami - mówiła Anne Wojcicki w wywiadzie dla brytyjskiej edycji miesięcznika "Wired".

Wojcicki swoje marzenia o powszechnym dostępie do genomu zaczęła realizować w listopadzie 2007 r. Jest współzałożycielką biotechnologicznej firmy 23andMe, a finanse na rozruch zapewniły Genentech i Google.

Idea polegała na udostępnieniu szerokiej publiczności testu genetycznego, który pozwalał samodzielnie pobrać próbkę i odesłać ją do firmowego laboratorium. Badanie nie obejmowało całego genomu. Laboratorium koncentrowało się na testowaniu DNA pod kątem zbieżności z sekwencjami odpowiedzialnymi za zwiększone ryzyko określonych chorób oraz nieprawidłowe reakcje na poszczególne leki.

Dodatkową atrakcją było ustalenie swojego pochodzenia etnicznego, odnalezienie wśród użytkowników zaginionych krewnych oraz informacja, jak wiele pozostało w nas z DNA neandertalczyka. Analiza próbki trwała kilka tygodni. Rezultaty trafiały do profilu klienta dostępnego przez prowadzony przez firmę portal.

Przez następne trzy lata portal zdobył 700 tys. zarejestrowanych użytkowników. Cena za usługę spadła z 999 dol. do 99 dol. Informacje dla klientów wzbogacono o kolejne niebezpieczne leki i choroby.

Jednak FDA zwróciła uwagę, że ludzie dostają informacje o swoich genach i ryzyku, ale nie wiedzą, co mają z nimi zrobić. Nie tłumaczy im tego żaden specjalista. Same badania w firmie nie przeszły żadnej weryfikacji. Ich wyniki nie są pewne. Biznes się skończył.

Ale podjęto inną działalność. Powstała aplikacja GAC (Genetic Access Control). Za pośrednictwem 23andMe program ten pozwala przyznawać dostęp do danych stron internetowych w oparciu o kryteria takie jak: płeć, rasa, skłonność do określonych chorób czy pochodzenie etniczne.

Aplikacja GAC jest dostępna za darmo. Potrzebny jest do tego profil na stronie 23andMe. Liczba użytkowników przekroczyła już milion i stale rośnie.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH