Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy mniej bać się śmierci

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   27-01-2017, 14:43

Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy mniej bać się śmierci Wirtualne wrażenie opuszczenia ciała pomaga przełamać strach przed śmiercią

Zaprojektowane w odpowiedni sposób doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości może potencjalnie zredukować u ludzi strach przed śmiercią - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego.

Grupa naukowców z Hiszpanii spróbowała za pomocą zestawów VR w sztuczny sposób wywołać wrażenie przebywania poza ciałem (ang. out-of-body experience). Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić, czy symulacja uczucia pojawiającego się w relacjach nt. doświadczenia śmierci może się przełożyć na zmniejszenie strachu przed śmiercią.

W eksperymencie wzięły udział 32 ochotniczki. Po założeniu gogli VR naukowcy "nakłaniali" mózgi kobiet do głębszej immersji w wirtualnym świecie. Osiągnęli to za pomocą urządzeń umieszczonych na łokciach i kostkach kobiet. 

Następnie naukowcy zmieniali perspektywę badanych z pierwszoosobowej na trzecioosobową, z której mogły obserwować swoje ciało. Miało to stworzyć wrażenie "opuszczenia" ciała.

Następnie uczestniczki miały wypełnić ankietę, w której znalazły się m.in. pytania o poziom strachu przed śmiercią.

Osoby, które podczas badania poddano symulowanego doświadczeniu przebywania poza ciałem, przyznały się do znacznie mniejszego strachu przed śmiercią niż osoby, których nie poddano tej części eksperymentu. Zdaniem badaczy, doświadczenie to zmniejsza strach, gdyż sugeruje mózgowi, że doświadczył on życia po śmierci, bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Więcej: nauka.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH