Exlibrysy dr n. farm. Krzysztofa Kmiecia w Krakowie

PO GODZINACH

Autor: OIA Kraków/Wikipedia/rynekaptek.pl   17-03-2016, 16:07

Exlibrysy dr n. farm. Krzysztofa Kmiecia w Krakowie Dr n. farm. Krzysztof Kmieć znany jest na całym świecie ze swoich medycznych exlibrysów

Dom Kultury „Podgórze" w Krakowie, Galeria Ekslibrysu zaprasza na wystawę "Rośliny lecznicze w ekslibrysie" oraz "Ekslibrysy Memoriam Krzysztofa Kmiecia 2016".

Wystawa połączona ze spotkaniem przyjaciół Krzysztofa Kmiecia odbędzie się dnia 19. marca 2016 r., w sobotę o godz.12.00 w sali nr 16 w Domu Kultury „Podgórze" w Krakowie przy ul. Sokolskiej 13 - informuje krakowska OIA.

Krzysztof Kmieć doktorat uzyskał w 1997 na podstawie rozprawy "Ocena zawartości escyny w nasionach kasztanowca Aesculus hippocastanum L.".

Był pracownikiem naukowym Katedry Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2002-2005 członkiem Senatu tej uczelni.

Prowadził badania właściwości roślin leczniczych, a szczególnie kasztanowca. Zmarł w 2011 i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zajmował się też twórczością artystyczną.

Był twórcą ekslibrisów, które wykonywał od 1985. W swoim dorobku twórczym miał ponad 2500 ekslibrisów, w większości linorytów. Najczęściej są to wykonywane dla pracowników służby zdrowia (głównie farmaceutów), a zasadniczo pracowników naukowych wyższych uczelni ekslibrisy z motywami przyrodniczymi, zwłaszcza roślinami leczniczymi - czytamy w Wikipedii.

Ekslibrisy Krzysztofa Kmiecia znaleźć można w wielu znaczących kolekcjach publicznych i prywatnych, w kraju i za granicą, np. w Muzeum Farmacji UJ w Krakowie, Muzeum Farmacji w Łodzi i w Poznaniu, Bazylei, Lipsku, Pittsburghu, Kownie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Gabinecie Grafiki Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum UMCS Lublin, ExLibris Society w Sztokholmie, Shanghai Ex Libris Society, The Medical Center University of Illinois i innych.

Uczestniczył w ponad 150 zbiorowych i ponad 130 indywidualnych wystawach ekslibrisów m.in. w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi, w Stargardzie Szczecińskim, Karpaczu, Grudziądzu, Ostrowie Wielkopolskim (Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu), Toruniu, Łodzi i wielokrotnie w Krakowie, zaś zagranicą m.in. w Szanghaju, Kownie, Lipsku, Reichenbach im Vogtland, ostatnio w Forres (Szkocja) i Villereal (Francja), a także w Kioto w Japonii, w Gallery Kyoto Ywca.

Ostatnią wystawą w Łodzi była otwarta 17 marca 2009 w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi wystawa "W ogrodzie i na łące. Ekslibrisy przyrodnicze Krzysztofa Kmiecia".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH