Historia aspiryny w pigułce

PO GODZINACH

Autor: Wyborcza.pl/rynekaptek.pl   12-10-2015, 15:07

Historia aspiryny w pigułce Za ojca aspiryny uważany jest Felix Hoffman

Zanim aspiryna trafiła do aptek minęło tysiące lat. Wzmianka o niej pojawiła się w starożytnej Mezopotamii i Egipcie. Obecnie jest stosowana nie tylko na przeziębienie, ale także w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia, dolegliwości wątroby, osteoporozy, udaru mózgu.

W 1858 r w ręce Amerykanina Edwina Smitha trafił bardzo długi papirus pisany ręką jednego skryby i datowany na 1534 r. p.n.e. Dokument ów zawierał kompendium wiedzy medycznej starożytnego Egiptu opisanej w 877 paragrafach, a sama wiedza była jeszcze starsza, bo przynajmniej część tekstu pochodziła z papirusów powstałych prawdopodobnie ok. 3000 r. p.n.e.

Jednym ze 160 leków ziołowych zalecanych przez starożytnych egipskich lekarzy (z których tylko ok. 20 zostało zidentyfikowanych) była kora wierzby pojawiająca się w tekście w kilku miejscach, m.in. jako składnik specyfiku (składającego się także z piwa, fig i daktyli) służącego do leczenia kaszlu i bliżej nieokreślonych dolegliwości oraz jako lek na bóle reumatyczne i zapalenie ucha. Prawdopodobnie korę suszono, ucierano na proszek i dodawano do preparatów leczniczych – pisze Wyborcza.

Najstarsza wzmianka o leczniczych własnościach kory wierzby pojawiła się już ok. 5000 r. p.n.e. w Mezopotamii. Później wykorzystywali ją greccy i rzymscy lekarze.

Składnikiem kory wierzby działającym przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo jest salicyna.
W XVIII w. uzywana była jako substytut chininy, ale wówczas stosujący ja lekarze nie wiedzieli, że chinina i kora wierzby mają zupełnie inne działanie.

4 marca 1876 r. brytyjskie czasopismo medyczne "The Lancet" wydrukowało rezultaty doświadczeń z salicyną przeprowadzonych przez Thomasa Johna MacLaganaw szpitalu w Dundee w Szkocji. Terapia zaczęła być popularna, ale nadal nie potrafiono sobie poradzić z przykrymi efektami ubocznymi.

Za ojca aspiryny uznaje się chemika Felixa Hoffmana pracującego w dziale farmaceutycznym niemieckiego Bayera, wcześniej firmy włókienniczej, a później producenta barwników syntetycznych. 10 sierpnia 1897 r. opisał w swoim dzienniku metodę neutralizacji tego elementu kwasu salicylowego, który był odpowiedzialny za podrażnianie żołądka. Tak powstał kwas acetylosalicylowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH