Historia ulicy Aptecznej w Zawierciu

PO GODZINACH

Autor: zawiercie.naszemiasto.pl/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 12:08

Historia ulicy Aptecznej w Zawierciu

Skąd wzięła się nazwa ulicy Aptecznej w Zawierciu? Okazuje się, że od filii apteki, która powstała tam w 1872 roku, a założył ją Stanisław Pasierbiński senior.

Na początek był tam jeszcze drewniany dom, a później powstał charakterystyczny budynek z jeszcze bardziej charakterystyczną wieżyczką. Stanisław Pasierbiński był farmaceutą, ale interesował się także biologią i astronomią. Jak przekazują członkowie rodziny, właśnie ta wieżyczka umożliwiała mu obserwowanie gwiazd.
 
Stanisław Pasierbiński senior urodził się w 1837 roku Szczekocinach. Po ukończeniu szkoły w Kielcach, do sierpnia 1856 roku był uczniem farmacji w aptece w Szczekocinach, a już po uzyskaniu dyplomu pomocnika aptecznego - od sierpnia 1856 roku do sierpnia 1858 roku - pracował w aptece we Włocławku. Uzyskał dyplom prowizora farmacji 9 listopada 1861 roku w Cesarsko-Królewskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie.

W lutym 1867 roku Stanisław Pasierbiński zawarł związek małżeński z rodowitą warszawianką Marią Słomińską. Po ślubie młode małżeństwo przeniosło się do Siewierza. Tam Pasierbiński założył aptekę. Zawierciańska apteka powstała początkowo jako filia siewierskiej apteki. W latach 1872 - 1876 mieściła się w drewnianym domu, który stał na sąsiedniej posesji przy ulicy Aptecznej. W głębi Stanisław Pasierbiński wybudował niewielki jednopiętrowy domek. Na parterze znajdowała się wytwórnia wód mineralnych. Przeniesiono ją później do lokalu, w którym mieściła się apteka.
 
Drewniany dom spłonął przed I wojną światową, a pozostałości rozebrano. Około 1878 roku małżeństwo Pasierbińskich przeprowadziło się do Zawiercia, a apteka w Siewierzu została sprzedana. Nowy dom przy ulicy Aptecznej 12 w Zawierciu został wybudowany w 1886 roku. 

Więcej: http://zawiercie.naszemiasto.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH