Ile kosztuje leczenie na wakacjach?

PO GODZINACH

Autor: RZ/ rynekaptek.pl   21-05-2015, 15:36

Ile kosztuje leczenie na wakacjach?

Przygotowując się do urlopu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji. Może się bowiem okazać, że będziemy potrzebowali pomocy medycznej w trakcie zagranicznego wypoczynku.

Każdy ubezpieczony w NFZ Polak może korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Warunkiem skorzystania z pomocy jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – czyli dokumentu potwierdzającego nasze  ubezpieczenie. W niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są jednak refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić turysta.

Wybierając się w podróż zagraniczną warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy. W niektórych państwach bowiem placówki medyczne pobierają opłaty za realizację świadczeń, a koszt ten jest udziałem własnym pacjenta. Koszty nierefundowane mogą dotyczyć wielu kwestii np. dopłaty do leków na receptę, pobytu w szpitalu, świadczeń ratownictwa medycznego udzielanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, a także, w większości przypadków, kosztów transportu sanitarnego.

W ferworze przygotowań do wakacyjnego wyjazdu możemy zwyczajnie zapomnieć lub nie zdążyć wyrobić karty EKUZ. Na szczęście, mimo braku unijnej karty nadal jesteśmy uprawnieni do otrzymania zwrotu kosztów refundowanych. Jeżeli okaże się więc, że w trakcie wypoczynku będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej, warto zachować wszystkie faktury i rachunki wystawione przez placówki medyczne. Dokumenty te będą podstawą wystąpienia o refundację do ubezpieczyciela w kraju pobytu lub do NFZ, już po powrocie do Polski.

Przed każdym wyjazdem warto pomyśleć o wykupieniu  odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Assistance Europ Assistance Polska dwie trzecie (62%) Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia podróżnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć nie tylko na natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży zagranicznej, ale także na organizacja i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH