Im więcej cukru w napoju, tym wyższy podatek?

PO GODZINACH

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   16-04-2018, 13:22

Im więcej cukru w napoju, tym wyższy podatek? Cukier stosowany w napojach, nie działa korzystnie na zdrowie. Powoduje otyłość i nadwagę (fot. archiwum)

Resort zdrowia analizuje zagadnienie wykorzystania polityki cenowej w promocji racjonalnego żywienia, jednak obecnie nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie - odpowiada MZ na propozycję w sprawie opodatkowania napojów zawierających cukier.

Obywatel napisał do Ministra Zdrowia petycję wnosząc o opodatkowanie napojów zawierających cukier. Po zmianie litr napoju z cukrem, np. w wodzie smakowej, powinien podrożeć o 80 groszy na litrze, zaś jeśli tego cukru jest więcej, o 2-4 zł na litrze.

Podatek w napoju z cukrem o objętości 1 litr powinien stanowić np. 50 proc. jego ceny - proponuje.

Jego zdaniem to spowoduje, że producenci napojów zaczną słodzić napoje np. liśćmi stewii lub zaniechają słodzenia.

- Prowadzenie polityki fiskalnej dotyczącej produkcji i obrotu produktów spożywczych szkodliwych w nadmiarze dla zdrowia, sprzyja udokumentowanemu obniżeniu ich konsumpcji. Dostępne dane potwierdzają potencjalnie korzystny efekt wykorzystania narzędzi polityki fiskalnej na zmianę nawyków żywieniowych, a co za tym idzie na zmniejszenie częstości występowania nadwagi, otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych - odpowiada minister na petycję.

- Resort zdrowia analizuje zagadnienie wykorzystania polityki cenowej w promocji racjonalnego żywienia, jednak obecnie nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH