Irańska przyprawa skuteczna w walce z prątkami gruźlicy

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-01-2018, 14:32

Irańska przyprawa skuteczna w walce z prątkami gruźlicy Zawarte w czosnku turkiestańskim substancje mogą być skutecznym wsparciem dla antybiotyków, na które bakterie gruźlicy zdążyły się już uodpornić (Fot. Archiwum)

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że czosnek turkiestański posiada silne właściwości antybakteryjne wobec opornych na antybiotyki prątków gruźlicy - informuje pismo "Scientific Reports".

Czosnek turkiestański (Allium stipitatum) w Polsce traktowany jest jak roślina ozdobna, jednak w Iranie to często stosowana przyprawa.

Naukowcy z University of London oraz University College London przeprowadzili badania nad własnościami substancji zawartych w tej wonnej roślinie. Cztery z nich okazały się mieć silne właściwości antybakteryjne wobec opornych na antybiotyki prątków gruźlicy, a najbardziej obiecujący hamował ich wzrost o ponad 99,9 proc.

Zdaniem autorów związki chemiczne opracowane w oparciu o aktywne składniki czosnku turkiestańskiego mogłyby być podawane chorym na gruźlicę obok obecnie stosowanych leków (na przykład izoniazydu i ryfampicyny), wzmacniając ich działanie.

Na razie badania są we wczesnej fazie, na próby kliniczne trzeba będzie jeszcze poczekać.

Mimo ogólnoświatowych wysiłków mających na celu zwalczanie gruźlicy w roku 2016 doszło do około 10 milionów zachorowań oraz dwóch milionów zgonów z powodu tej choroby. Według WHO prątkiem gruźlicy zakażonych jest ponad 2 mld osób - przy czym najgorsza jest sytuacja epidemiologiczna w krajach Trzeciego Świata.

Zapadalność na gruźlicę w Polsce wynosi 16,7 przypadków na 100 tys. ludności, czyli można ją określić jako niską. Chorują przede wszystkim osoby starsze, które z gruźlicą zetknęły się w młodości. Ale o zbliżaniu się do fazy eliminacji można mówić dopiero przy zapadalności poniżej 10 osób na 100 tys. Taka sytuacja występuje w 22 krajach Europy, przy czym najniższa zapadalność dotyczy Islandii - tylko 2,1 osoby na 100 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH