Jak męczennik został patronem zakochanych

PO GODZINACH

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-02-2015, 15:33

Jak męczennik został patronem zakochanych

14 lutego przypada coroczne święto zakochanych. Patronem dnia jest św. Walenty, kapłan ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego.

W jaki sposób Walenty został uznany za patrona zakochanych?

Cesarz Klaudiusz za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin.

Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero latach 90 XX wieku.

Z medycznego punktu widzenia, miłość chroni przed chorobami, poprawia odporność oraz pomaga w walce ze stresem. Zgodnie z badaniami amerykańskich kardiologów, poza aktywnością fizyczną, zdrową dietą, niezwykle ważny wpływ na serce ma również aspekt emocjonalny.

Zdaniem badaczy, zajmujących się znaczeniem miłości w kontekście fizjologicznym, jest ona lekarstwem na większość chorób. Miłość wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie. Osoby pozostające w udanych związkach są mniej podatne na stres, dzięki czemu rzadziej chorują.

- Na kondycję układu sercowo-naczyniowego poza zdrowym stylem życia, istotny wpływ wywiera również sfera uczuć. Nic nie pomaga w walce ze stresem tak jak dobre relacje z ukochaną osobą – mówi prof. Dariusz Dudek, kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH