Katowice: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w fazie koncepcyjnej

PO GODZINACH

Autor: SIL/ rynekaptek.pl   21-04-2016, 12:27

Katowice: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w fazie koncepcyjnej

Konkretyzuje się pomysł powstania w Katowicach Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Zostanie powołana grupa ekspertów, która ma opracować koncepcję placówki. Jest też wstępna lokalizacja - informuje Śląska Izba Lekarska.

Placówka ma działać w ramach Muzeum Śląskiego w adaptowanym budynku Łaźni Gwarek lub w starym budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego w Katowicach. Rozpatrywana jest też koncepcja utworzenia części medycznej w ramach planowanego w Katowicach Centrum Nauki.

- Dziś człowiek może się znaleźć w środku ciała i wszystko dokładnie obserwować. Na przykład jak płynie krew w naczyniach czy jak funkcjonuje serce. Chcemy przybliżyć zagadnienia medyczne, by można było je po prostu dotknąć, a przez to lepiej zrozumieć. Chcemy żeby to była nowoczesna placówka. Archiwaliów nie brakuje, ale to nie jest ten pomost do przyszłości. Tym pomostem są dziś nowoczesne środki wyrazu - mówi inicjator przedsięwzięcia dr Jacek Kozakiewicz,  prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, jak i części medycznej w ramach Centrum Nauki w Katowicach udostępnione mają być interaktywne urządzenia i eksponaty, umożliwiające zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń lub obserwacji dotyczących ludzkiego ciała i zasad jego funkcjonowania.

- Celem ma być upowszechnianie osiągnięć nauki ze szczególnym uwzględnieniem śląskich ośrodków medycznych. Ogromne powodzenie tego typu instytucji na całym świecie skłaniają do podjęcia takiej inicjatywy także w Katowicach - informuje Śląska Izba Lekarska.

- Nie można patrzeć w przyszłość bez przeszłości. To bardzo ważne w medycynie, która ma w sobie ten szczególny pierwiastek humanistyczny. Dlatego upomniałem się o medycynę, która w województwie śląskim jest prawdziwą siłą, a nie ma swojej placówki muzealnej - tłumaczy dr Kozakiewicz.

Pomysł powstał w 2013 roku. Wtedy także, pod przewodnictwem dr. Jacka Kozakiewicza, przy Śląskiej Izbie Lekarskiej powstał Komitet Organizacyjny Muzeum Medycyny. Od początku prace wspierał prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH