Kiedy mózg zdradza myśli

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   03-11-2014, 12:23

Kiedy mózg zdradza myśli

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley z aktywności mózgu udało im się odczytać, co badani mówili do siebie w myślach.

Naukowcy już w 2012 roku opracowali metodę odczytywania docierających do badanych słów na podstawie aktywności ich mózgów. Choć odkrycie to nie miało specjalnego waloru praktycznego, pozwoliło zbadać, w jaki sposób mózgi przetwarzają dźwięki mowy.

Amerykanie badali osoby poddawane operacjom mózgu z powodu epilepsji. Aktywność mózgu rejestrowali za pomocą elektrod umieszczonych wewnątrz czaszki. Badanych proszono o odczytywanie tekstu na głos, a następnie przeczytanie go po cichu. Następnie specjalny algorytm porównał to, co się dzieje w ich mózgach podczas jednej i drugiej czynności.

Mimo iż aktywność neuronów podczas czytania na głos i po cichu nieznacznie się różniła, algorytm był w stanie rozpoznać słowa, które pojawiały się w umysłach badanych, kiedy czytali po cichu. Jednym słowem był w stanie na podstawie aktywności mózgu odczytać myśli badanych.

Naukowcy przyznają, że algorytm jest daleki od ideału, i choć otrzymane przez nich wyniki są znaczące, na razie nie pozwalają na skonstruowania urządzenia, które mogłoby od ręki odszyfrować słowa, jakie pojawiają się w naszych głowach. Aby odszyfrować wypowiadane do siebie w myślach zdania, algorytm musi najpierw nauczyć się wzoru indywidualnej aktywności mózgu podczas czytania na głos.

Teoretycznie naukowcy na podstawie aktywności mózgu są już w stanie odgadnąć, na jaki obraz patrzy badany, co widzi na filmie, jakiego utworu muzycznego słucha, a nawet co mu się śni. Jednak jest wątpliwe, czy kiedyś będzie można podsłuchać nasze mózgi, aby dowiedzieć się, o czym myślimy.

Badanie opublikowano w Frontiers in Neuroengineering.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH