Lewiatan: sklepiki szkolne uratowane

PO GODZINACH

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   11-08-2016, 15:15

Lewiatan: sklepiki szkolne uratowane Od 1 września br. w szkolnych sklepikach dostępny będzie każdy rodzaj pieczywa .

Zdaniem Konfederacji Lewiatan podpisane przez Ministra Zdrowia nowe rozporządzenie daje realną szansę na promocję właściwego odżywiania przy jednoczesnym zachowaniu możliwości finansowych dla najmniejszych przedsiębiorców.

Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla sklepików szkolnych ponieważ znacznie ograniczają listę produktów, które mogą być w nich sprzedawane. Istnieje zagrożenie, że wiele sklepików, po prostu, upadnie.

- Zgodnie z propozycjami resortu zdrowia od 1 września br. do sprzedaży w szkołach dopuszcza się każdy rodzaj pieczywa (z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego) czy czekoladę gorzką o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej. Urealniono również możliwość sprzedaży produktów poprzez dopuszczenie takich o zawartości cukru nie wyższej niż 13,5g na 100 ml jeśli chodzi o artykuły mleczne i nie wyższej niż 15 g na 100 g/ml w przypadku wyrobów cukierniczych, napojów zastępujących mleko, płatków czy innych produktów niewymienionych w rozporządzeniu - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Do tej pory norma wynosiła 10 g cukrów w 100 ml, co zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan, właściwie zamykało możliwość sprzedaży takich produktów. Jak wskazywała Konfederacja, w pracach nad poprzednim rozporządzeniem - niewiele wyrobów znajdujących się na rynku spełniało tak wyśrubowane normy.

Eksperci zwracają uwagę także na  kształt obecnego rozporządzenia, które według nich  jest bardziej przejrzysty, a zachowanie otwartej formuły pozwoli na budowanie asortymentu zgodnie z regułami w oparciu o dostępne na rynku produkty.

Podobnie jak odwołanie do norm żywienia w zakresie opracowywania posiłków w szkołach pozwoli na ich dostosowywanie do potrzeb uczniów (np. w zależności od ich wieku).

Jak pisaliśmy, rozporządzenie w sprawie nowej listy dopuszczalnych produktów, wydane w maju 2016 r. przez Ministerstwo Zdrowia, nie spodobało się rodzicom . Ze względu na falę krytyki zaproponowanych przez Ministerstwo zasad żywieniowych w szkolnych sklepikach, resort zdecydował o zmodyfikowaniu listy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE