Ludzie tworzeni na miarę. A gdzie etyka?

PO GODZINACH

Autor: wiadomosci.onet.pl/ rynekaptek.pl   08-05-2015, 13:05

Ludzie tworzeni na miarę. A gdzie etyka?

Chińscy uczeni po raz pierwszy zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony. Zrobili to, przed czym od miesięcy przestrzegali genetycy na całym świecie: przekroczyli nienaruszalną do tej pory granicę etyczną. Tym samym utorowana została droga do stworzenia "człowieka na miarę".

Chińscy naukowcy stworzyli ludzkie embriony ze zmanipulowanym genetycznie DNA. W prasie fachowej rozgorzała właśnie debata na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą owa rewolucja. Artykuł w "Science" nie tylko chwalił "niezrównane możliwości" nowej technologii, lecz ostrzegał również przed "nieznanym ryzykiem dla ludzkiego zdrowia".

Autorom towarzyszy przede wszystkim jedna obawa: co stanie się, kiedy naukowcy zabiorą się do genetycznego projektowania człowieka? Gdy nie zadowolą się już manipulowaniem komórkami wątroby czy skóry, lecz zaczną zmieniać również komórki rozrodcze lub embrionalne?

Właśnie to zrobił teraz Huang Junjiu. Ów genetyk z Narodowego Uniwersytetu im. Sun Jat-sena w Kantonie twierdzi wprawdzie, że do swoich eksperymentów użyl embrionów, które i tak były niezdolne do życia. Pochodziły z kliniki leczenia niepłodności i zawierały zbyt wiele chromosomów.

Ingerencja w linię zarodkową stała się rzeczywistością. Dokonany został ważny krok na drodze ku stworzeniu człowieka na miarę. Wiadomość, która nadeszła z Kantonu, sprawiła, że badacze znaleźli się pod presją czasu. Co najmniej cztery laboratoria w Chinach – informuje "Nature" – eksperymentują z genetyczną manipulacją na ludzkich embrionach. Nadal nie ma jednak zgodności co do tego, czy w ramach samoograniczenia należy potępić takie próby. Edward Lanphier, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, proponuje na przykład, by zrezygnować z wszelkich interwencji w komórki embrionalne. – Człowiek jest niezwykłym organizmem, a nie szczurem laboratoryjnym – mówi.

Inni mają jednak mniej skrupułów. Sensację wywołał na przykład opracowany przez badaczy z Harvardu plan naprawiania w genomie niedojrzałych ludzkich komórek jajowych genu BRCA1, wywołującego raka piersi. Szef laboratorium, George Church oznajmił w międzyczasie, że próby te kilka miesięcy temu zostały przerwane, ponieważ pojawiły się ważniejsze problemy.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH