Małopolskie: 2 mln zł na likwidację barszczu Sosnowskiego

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-08-2015, 14:19

Małopolskie: 2 mln zł na likwidację barszczu Sosnowskiego Walka z groźnym barszczem

W Małopolsce będą likwidować barszcz Sosnowskiego. Roślina ta jest groźna dla ludzi i zwierząt, ma właściwości parzące i alergizujące.

Wizytujący we wtorek (18 sierpnia) gospodarstwo rolne w Cichawie (Małopolskie) minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że na innych obszarach Polski także warto wprowadzać w życie program likwidacji barszczu Sosnowskiego.

Jak przypomniał Sawicki, wspomniana roślina, która pochodzi z Kaukazu, miała być "zbawieniem paszowym" dla hodowli bydła. Do Polski trafiła w latach 60. i 70. Jednak jej hodowla wymknęła się spod kontroli. Barszcz zaczął wypierać z pól rodzime gatunki roślin, okazał się też niebezpieczny i dla zwierząt, i dla ludzi. Ma właściwości parzące i alergizujące. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje skórne, w tym nawet oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

30 czerwca Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podjęła uchwałę o zatwierdzeniu programu priorytetowego "Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego".

Program trwać będzie cztery lata (2015-2018), na jego realizację przeznaczono 2 mln zł. Skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa małopolskiego - mogą one ubiegać się o dotację w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Wnioski można składać do 31 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH