Mamy w sobie więcej z denisowian niż sądzono

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   01-04-2016, 11:39

Mamy w sobie więcej z denisowian niż sądzono

Mamy w sobie nie tylko geny neandertalczyka. Najnowsze badania opublikowane w Current Biology wskazują, że wiele populacji ludzkich może być bliżej spokrewnionych z denisowianami niż z neandertalczykami.

Denisowianie są stosunkowo słabo poznaną, wymarłą grupą homininów, która zamieszkiwała tereny azjatyckie w tym samym czasie, gdy neandertalczycy królowali w Europie. Według najnowszego badania Homo sapiens zaczęli się krzyżować z denisowianami mniej więcej 100 pokoleń później niż z neandertalczykami - informuje Gazeta Wyborcza.

Naukowcy porównali znane geny neandertalczyka i denisowianina z 250 genomami współczesnych ludzi, którzy pochodzili ze 120 pozaafrykańskich populacji.

Okazało się, że najwyższy odsetek archaicznego DNA - aż do 4 proc. - mają mieszkańcy Melanezji. Natomiast mieszkańcy Azji Południowej odziedziczyli o wiele wyższy odsetek DNA denisowian, niż do tej pory sądzono. Wskazuje to na krzyżowanie się obu gatunków na nieznaną dotąd skalę.

Na drugim biegunie, wyłączając mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, znajdują się zachodni Eurazjaci, u których występuje najmniejsza domieszka DNA neandertalskiego i denisowiańskiego.

Chociaż w genetycznej spuściźnie człowieka współczesnego jest jeszcze wiele niewiadomych, to naukowcy podejrzewają, że przynajmniej część naszych dzisiejszych cech mamy właśnie po naszych przodkach. Bardzo prawdopodobne, że to denisowianie dali dzisiejszym Tybetańczykom zdolności adaptacyjne, które pozwoliły im na życie w terenie wysokogórskim. Z kolei mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei uzyskali o wiele lepszy niż inni zmysł węchu. A ci z nas, którzy noszą w sobie DNA neandertalczyka, wraz z nim odziedziczyli bardziej wytrzymałą skórę i mocniejsze włosy.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH