Marihuana + papierosy = lepsza pamięć, ale...

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-08-2015, 10:08

Marihuana + papierosy = lepsza pamięć, ale... Co wyjdzie z połączenia palenia marihuany i papierosów

Osoby, które palą zarówno marihuanę, jak i papierosy mają mniejsze hipokampy, ale lepszą pamięć – czytamy na łamach czasopisma „Behavioural Brain Research”.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas (USA) wykazali, że jednoczesne stosowanie marihuany i wyrobów tytoniowych prowadzi do zmniejszenia objętości hipokampa w mózgu, ale tym samym chroni palacza przed pogorszeniem funkcji procesów pamięciowych.

Związek pomiędzy paleniem marihuany a kurczeniem się hipokampa – rejonu mózgu odpowiedzialnego za pamięć – jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych. Jednak w takich badaniach biorą zazwyczaj udział tylko osoby, które chętnie stosują marihuanę, ale unikają palenia papierosów.

Badacze z Dallas odkryli natomiast, że związki pochodzące z dymu papierosowego i marihuany wchodzą ze sobą w skomplikowaną interakcję, która ma duży wpływ na ukształtowanie mózgu i funkcjonowanie pamięci.

Naukowcy przeprowadzili badanie MRI (magnetyczny rezonans jądrowy) wśród różnych grup ludzi: abstynentów (osób, które nie miały kontaktu z marihuaną i papierosami przez ostatnie trzy miesiące), użytkowników marihuany (osób, które palą marihuanę co najmniej 4 razy w tygodniu), palaczy (osób, które palą co najmniej 10 papierosów dziennie) oraz użytkowników zarówno marihuany, jak i wyrobów tytoniowych.

Zauważyli, że miłośnicy marihuany – bez względu na to, czy palili papierosy, czy nie – mieli mniejsze hipokampy niż osoby unikające używek. Samo palenie papierosów także sprzyjało kurczeniu się tego rejonu mózgu u wszystkich badanych.

Jednak, podczas gdy u abstynentów występowała specyficzna zależność pomiędzy rozmiarem hipokampa a jakością pamięci – im większy hipokamp, tym lepsza pamięć – u użytkowników marihuany i wyrobów tytoniowych zaobserwowano zjawisko odwrotne – im mniejszy był u nich rozmiar hipokampa, tym lepiej funkcjonowała pamięć. Nie stwierdzono związku pomiędzy rozmiarem hipokampa a funkcjonowaniem pamięci u osób, które paliły tylko marihuanę lub tylko papierosy.

- Około 70 proc. użytkowników marihuany, pali również papierosy. Nasze badanie tłumaczy, dlaczego wyniki innych badań dotyczących efektów palenia marihuany zazwyczaj nie przystają do rzeczywistości. Po prostu w większości z tych badań nie uwzględnia się osób stosujących wyroby tytoniowe lub wpływu nikotyny na funkcjonowanie człowieka. Nasze badanie jest jednym z pierwszych, w których nie popełniono tego błędu – mówi współautorka badania Francesca Filbey

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH