Musisz wyrazić zgodę, jeśli NFZ chce Cię nagrać

PO GODZINACH

Autor: RR/ rynekaptek.pl   09-03-2016, 15:29

Musisz wyrazić zgodę, jeśli NFZ chce Cię nagrać

Nagrywanie obrazu i rozmów między urzędnikami i pacjentami w siedzibie Oddziału Funduszu jest zgodnie z zapisami obowiązującego prawa - uważa Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Jak wczoraj informowaliśmy za Gazetą Wyborczą, Fundacja Panoptykon domaga likwidacji kamer i dowodzi, że oddziały Funduszu w Krakowie i Kielcach są jedynymi w Polsce, które nagrywają nie tylko obraz, ale i dźwięk. W ocenie Fundacji zajmującej się ochroną praw człowieka w kontekście nowych technologii, to nadmierna ingerencja w prywatność osób, które przychodzą do Funduszu załatwić sprawy związane z tak wrażliwą kwestią, jak stan zdrowia.

Tymczasem Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, w przesłanym nam mailu stwierdza, że ”NFZ jako uprawniony do przetwarzania danych osobowych osób ubezpieczonych, w tym świadczeniobiorców, w zakresie niezbędnym do realizacji swoich obowiązków wykonuje je zgodnie z zapisami obowiązującego prawa”.

Rzecznik przyznaje, że zainstalowane kamery przemysłowe (w budynku przy ul. Batorego 24, gdzie odbywa się obsługa osób zgłaszających się do funduszu) rejestrują obraz. Istnieje również możliwość rejestracji dźwięku przy stanowiskach obsługi. Jednak - jak zaznacza - wymaga to zawsze zgody osoby, która bierze udział w rozmowie. Informacją o możliwości rejestracji dźwięku jest oznaczone każde stanowisko obsługi - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE