Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

PO GODZINACH

Autor: slaskiesmaki.pl/ rynekaptek.pl   18-08-2016, 14:30

Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

W starej chałupie na Klyszczonce, niedaleko Wisły, znajduje się Muzeum Aptekarstwa. Eksponaty pochodzą ze zbiorów rodziny Cienciałów i Zakolskich. Są spadkobiercami Pawła Cienciały, pierwszego wiślańskiego aptekarza.

Miejsce zwie się "Kleszczonką", ponieważ dawniej działała tutaj kuźnia, produkująca między innymi tak zwane klyszcze. Obecna chałupa ma tylko kilka lat ale stanęła na podwalinie starej chaty, która w 2004 roku (kiedy runęła pod zwałami śniegu) liczyła około 150 lat.

Na szczęście jeszcze przed katastrofą do nowego domu trafiła kolekcja pamiątek aptekarskich, które przechowała rodzina Cienciałów i Zakolskich.

Pojemniki po lekarstwach, fachowe książki, tablice ziół, wagi, szafa apteczna – to wszystko pozostało po Pawle Cienciale, pierwszym wiślańskim aptekarzu.

Paweł Cienciała urodził się w Karpętnej na Zaolziu. Tytuł magistra farmacji uzyskał na Wydziale Medyczno-Chirurgicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, a później praktykował w aptekach we Lwowie, Budapeszcie i Pradze.

Od 1865 roku, prowadził aptekę w Wiedniu, jednak w 1890, za namową bratanka, przyjechał do Wisły i osiadł na Kleszczonce. Tutaj zorganizował gabinet i aptekę, którą prowadził do śmierci w 1922 roku. Jego rodzina kontynuowała tradycje farmaceutyczne do roku 1950.

Poza typowym wyposażeniem dawnej apteki, możemy zobaczyć także kilka niezwykłości. Warto tu przyjechać chociażby dla 140-letniej sauny komorowo-ziołowej czy 200-letniego, drewnianego stetoskopu.

Więcej informacji o Muzeum na stronie: http://www.kleszczonka.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH