Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   20-01-2017, 15:29

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje Długotrwały trening muzyczny skraca czasy reakcji

Osoby z wykształceniem muzycznym cechują się krótszym czasem reakcji na bodźce dotykowe, słuchowe i dotykowo-słuchowe, niż osoby bez treningu muzycznego - zawiadamia czasopismo ”Brain and Cognition”.

Poprzednie badania nad muzykami wykazały, że mają oni odmienną strukturę anatomiczną rejonów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego (Kanada) sugeruje z kolei, że osoby grające na instrumentach szybciej reagują na sygnały z otoczenia (słuchowe i dotykowe) oraz sprawniej integrują bodźce pochodzące z różnych zmysłów.

Simon Landry i jego współpracownicy zaprosili do laboratorium 19 osób bez wykształcenia muzycznego i 16 osób praktykujących grę na instrumencie od co najmniej siedmiu lat. Wśród muzyków znalazło się ośmiu pianistów, trzech skrzypków, dwóch perkusistów, kontrabasista, harfiarz i altowiolista.

Ochotnicy byli badani oddzielnie. Każdy z nich zasiadał w jasno oświetlonym, wyciszonym pokoju, trzymając w jednej ręce mysz komputerową, w drugiej urządzenie wytwarzające wibracje, a przed sobą mając głośnik produkujący bodźce dźwiękowe. Jego zadaniem było jak najszybsze kliknięcie myszą w momencie, gdy poczuł wibracje, usłyszał dźwięk lub wychwycił oba bodźce na raz.

- U muzyków zaobserwowaliśmy znacząco szybsze czasy reakcji na bodźce słuchowe, dotykowe i słuchowo-dotykowe. Wyniki badania sugerują, że długotrwały trening muzyczny skraca czasy reakcji - komentuje Landry.

Ze względu na to, że szybkość reagowania zmniejsza się wraz z wiekiem, trening muzyczny mógłby pomóc osobom, które przetwarzają informacje zmysłowe zbyt wolno.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH