MZ dementuje: uchodźcy nie przywleką do Polski epidemii

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   15-10-2015, 11:35

MZ dementuje: uchodźcy nie przywleką do Polski epidemii Prezes PiS straszy choroibami zakaźnymi. MZ uspokaja

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki odniósł się do stwierdzeń Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, który na spotkaniu wyborczym w Makowie Mazowieckim mówił w kontekście przyjmowania uchodźców do Polski, że mogą "przywlec" ze sobą niebezpieczne choroby.

Kaczyński twierdził,  że "są już objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno niewidzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dyzenteria w Wiedniu, różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą być groźne tutaj. To nie oznacza, żeby kogoś dyskryminować... ale sprawdzić trzeba".

W odpowiedzi na stwierdzenia prezesa PiS wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki mówił, że Polska ma doskonałe i wydolne systemy bezpieczeństwa sanitarnego oraz nadzoru epidemiologicznego.

Imigranci, którzy przyjeżdżają z krajów, w których nie ma dobrego zabezpieczenia zdrowotnego, wymagają przejścia przez tzw. filtr epidemiologiczny - przypomniał wiceminister cytowany przez portal wyborcza.pl.

Zapewnił, że ani cholera, której ostatnia epidemia była w XIX wieku, ani czerwonka nam w Polsce nie grozi.

Przypomniał, że obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 2015 r. w "sprawie chorób zakaźnych, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może stanowić podstawę odmowy wjazdu cudzoziemca do Polski".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH