MZ: ulg dla honorowych dawców krwi nie będzie

PO GODZINACH

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-03-2016, 13:44

MZ: ulg dla honorowych dawców krwi nie będzie MZ wyklucza dodatkowe przywileje dla oddających krew

Obecnie Minister Zdrowia nie planuje żadnych działań, mających skutkować przyznaniem dodatkowych przywilejów Honorowym Dawcom Krwi, w tym ulg na przejazdy PKP.

- Zgodnie z obowiązującą obecnie w Polsce zasadą honorowego krwiodawstwa, krwiodawcy oddają krew i jej składniki na potrzeby publicznej służby krwi dobrowolnie, bezinteresownie i bezpłatnie. Wyłącza to również przyznanie wynagrodzenia w formie wypoczynku, który wykracza poza czas odpowiednio konieczny do oddania krwi i dojazdu. Drobne dowody uznania, napoje i zwrot kosztów podróży są zgodne z pojęciem dobrowolnego i nieodpłatnego oddawania krwi - ocenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński, w odpowiedzi na pytanie o możliwość przyznania ulg na przejazdy PKP dla Honorowych Dawców Krwi.

Dodaje: - W związku z powyższym, wszelkie przywileje dla Dawców Krwi należy traktować jedynie jako dodatek do szlachetnego i bezinteresownego oddawania krwi. Motywacją dla dawcy przy "dzieleniu się cząstką siebie" nie może być tylko i wyłącznie możliwość otrzymania nagrody, tytułu czy odznaczenia, a tego typu formy uhonorowania należy traktować jako dodatek, a nie pobudkę do działania. Dla dawców krwi prawdziwą nagrodę stanowi satysfakcja z pomocy potrzebującym, mając na uwadze, iż jedynym źródłem krwi jest właśnie drugi człowiek, jego dobra wola i poświęcenie.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Honorowi Dawcy Krwi korzystają z szeregu uprawnień i przywilejów, których część przysługuje za długotrwałe i systematyczne oddawanie krwi - dodaje minister i wymienia te przywileje: korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wskazanymi wykazami, do wysokości limitu finansowania.

Dlatego, zdaniem ministra, należy wykazywać się "bardzo dużą ostrożnością przy rozszerzaniu katalogu przywilejów Honorowych Dawców Krwi", jako że działania takie mogą w konsekwencji doprowadzić do stanu, który byłby "trudny do pogodzenia z przedstawionymi powyżej zasadami bezinteresownego oddawania krwi".

- Obecnie Minister Zdrowia nie planuje żadnych działań, mających skutkować przyznaniem dodatkowych przywilejów Honorowym Dawcom Krwi, jednakowoż, dostrzegając złożoność systemu krwiodawstwa, a także mając na uwadze jej tło społeczne, podejmowane oraz inicjowane są działania, mające na celu m.in. zwiększenie świadomości dotyczącej funkcjonowania pobierania krwi i jej składników - mówi Piotr Warczyński.

W 2015 roku odnotowano 601 275 Honorowych Dawców Krwi - wynika z danych przekazanych przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH