Najedzona kobieta to zadowolona kobieta

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-08-2015, 13:43

Najedzona kobieta to zadowolona kobieta Kobiety najedzone silniej reagują na romantyczne sygnały

Najedzone kobiety silniej reagują na romantyczne sygnały niż kobiety odczuwające głód – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Appetite”.

Naukowcy z Uniwersytetu Drexel (USA) wykazali, że romantyczne obrazki wywołują silniejszą aktywację układu nagrody w mózgach kobiet, które przystępują do badania po zaspokojeniu głodu.

Jest to sprzeczne z wynikami poprzednich eksperymentów, które sugerowały, że ludzie głodni są bardziej wrażliwi na nagradzające bodźce (jedzenie, pieniądze lub używki) niż ludzie syci.

- Osoby uczestniczące w naszym badaniu były bardziej responsywne po posiłku. To oznacza, że jedzenie może uwrażliwiać młode kobiety na inne bodźce nagradzające i potwierdza istnienie wspólnych sieci neuronalnych dla potrzeb związanych z jedzeniem i seksem – komentuje Alice Ely, główna autorka badania.

Wcześniejsze prace badaczy z Uniwersytetu Drexel dotyczyły głównie zagadnienia aktywacji układu nagrody na widok zdjęć przedstawiających produkty spożywcze u kobiet o prawidłowej masie ciała z historią odchudzania się lub bez.

W badaniu zamieszczonym w 2014 roku w magazynie „Obesity” naukowcy przekonywali, że niektóre partie mózgu u kobiet stosujących wcześniej diety odchudzające znacznie silniej reagują na sygnały związane z jedzeniem, szczególnie na zdjęcia smakowitych deserów lub tłustych potraw, niż u kobiet będących w trakcie odchudzania się lub w ogóle niepodejmujących tego typu prób.

Na tej podstawie badacze wysunęli przypuszczenie, że kobiety z historią odchudzania się generalnie mocniej reagują na wszelkie sygnały nagradzające.

W niniejszym eksperymencie kobiety z historią odchudzania się i te niestosujące żadnych diet reagowały na romantyczne wskazówki równie silnie, gdy były najedzone. Jednak u kobiet z historią odchudzania się zaobserwowano podobny wzór aktywacji mózgu (nieco odmienny niż u pozostałych badanych) jak w trakcie badań nad bodźcami jedzeniowymi.

- Wzór aktywacji sieci neuronalnych w mózgach kobiet z historią odchudzania się przypominał wzór zaobserwowany w badaniach nad sygnałami związanymi z jedzeniem i wskazywał na nakładanie się w mózgu reakcji na bodźce związane z jedzeniem, seksem i używkami – dodaje Ely.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH