Najlepszym przyjacielem dziecka jest zwierzę

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-01-2017, 14:14

Najlepszym przyjacielem dziecka jest zwierzę Pies to najlepszy przyjaciel człowieka

Dzieci czerpią więcej satysfakcji z relacji ze zwierzętami domowymi, niż z bratem czy siostrą - wynika z nowego badania University of Cambridge. Wydaje się też, że również lepiej się z nimi "dogadują".

Wyniki badania są kolejnym dowodem na to, że czworonogi mocno oddziałują na rozwój dzieci i mogą dobrze wpływać na ich umiejętności społeczne i emocjonalny dobrostan.

Choć zwierzęta domowe często mieszkają w naszych domach, przeprowadzono niewiele badań na temat znaczenia relacji między nimi a dziećmi.

- Chcieliśmy się dowiedzieć, jak silne są relacje ze zwierzętami domowymi w porównaniu do innych bliskich więzi. Może nam to pozwolić zrozumieć, jak zwierzęta przyczyniają się do rozwoju dziecka - powiedział Matt Cassells z wydziału psychiatrii University of Cambridge.

Badanie opublikowane w magazynie "Journal of Applied Developmental Psychology" objęło 12-letnie dzieci z 77 rodzin z jednym lub większą liczbą zwierząt i więcej niż jednym dzieckiem.

Dzieci raportowały silniejsze więzi z pupilami względem relacji z rodzeństwem, z mniejszym natężeniem konfliktów. Większą satysfakcję zgłaszali właściciele psów niż innych zwierząt.


- Fakt, że zwierzęta nie mogą nas do końca zrozumieć ani odpowiedzieć może być zaletą, gdyż oznacza, że nas nie oceniają - uważa Cassels. - Choć poprzednie badania wykazywały silniejszą relację chłopców niż dziewczynek ze zwierzętami, my stwierdziliśmy coś przeciwnego - dodaje. Jego zdaniem może to wskazywać na to, że interakcje dziewczynek z pupilami są bardziej złożone.

- Wsparcie, jakie otrzymują nastolatki od zwierząt, może mieć znaczenie dla ich dobrego samopoczucia w późniejszym życiu, ale wciąż mało wiemy o długofalowym wpływie czworonogów na rozwój dzieci - uważa współautorka badania dr Nancy Gee.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH